ITD Jobformidling
Mange ITD-medlemmer henvender sig løbende til ITD for at få hjælp til at skaffe arbejdskraft. ITD har derfor et samarbejde med EURES, der er EU-arbejdsformidling på tværs af EU’s landegrænser. Arbejdsformidlingen gennem ITD og EURES er gratis, men virksomheden er forpligtet til at udfylde og indsende evalueringsskema til ITD, når servicen er blevet benyttet. Skemaet finder du nederst på siden.
SØG EN MEDARBEJDER
Via ITD’s hjemmeside kan du som virksomhed søge chauffører i samtlige EU-lande. Du skal som virksomhed indtaste dine data og dine ønsker til chaufførens kvalifikationer.
CHAUFFØR - SØG ARBEJDE
Du kan som chauffør søge job gennem ITD’s hjemmeside. Du skal som arbejdssøgende taste dine ønsker til job samt beskrivelse af dine kvalifikationer ind på hjemmesiden.
SÆRLIGE FORHOLD VEDRØRENDE ANSÆTTELSE AF UDENLANDSKE MEDARBEJDERE
Når du ansætter en udenlandsk medarbejder i din danske virksomhed som chauffør, skal du overholde de danske overenskomster samt danske arbejdsmiljøregler og ferielovgivningen.
DU SKAL SIKRE DIG, AT CHAUFFØREN:
1. ARBEJDS- OG OPHOLDSTILLADELSE
at han har arbejds- og opholdstilladelse, hvis han kommer fra et af de baltiske lande, Bulgarien, Polen, Ungarn, Rumænien, Slovenien, Tjekkiet eller Slovakiet eller virksomheden er forhåndsgodkendt
2. SOCIAL SIKRING
3. SKAT
Vejledninger fra SKAT om udenlandsk arbejdskraft
Arbejdstagere:
|