Vi hjælper dig med en kreditvurdering
Enhver handel bør starte med, at du kender din kundes betalingsevne og betalingspraksis. Her hjælper det ikke at kigge i gamle regnskaber.
ITD Servicepartner hjælper dig med kreditvurdering, firmaovervågning og inkassoservice vedr. udenlandske kunder. Vi har indgået en aftale med Creditreform, så du kan få hjælp til din virksomheds risikostyring og komme de dårlige kunder til livs.
En risikovurdering bliver først effektiv, når du kender din kundes økonomiske situation her og nu. Det er ikke nok at vurdere regnskaber.
En kreditinformation er bygget sammen af mange faktorer, herunder et løbende billede af virksomhedens betalingspraksis, som kan variere over tid. Du vil blive informeret om ændringer via et overvågningssystem.
Du får som bruger af aftalen adgang til såvel kreditinformationer som inkassodelen via moderne webløsninger, der er tilgængelige 24 timer i døgnet.