torsdag 09. november 2017 15:40

Prisliste i Affaldsøkonomi er nu fjernet

Efter konstruktiv dialog med ITD har Miljøstyrelsen valgt at fjerne prislisten i Affaldsøkonomi, og det er ITD meget tilfredse med. Den digitale platform Affaldsøkonomi har gjort det enklere for affaldsproducerende virksomheder at beregne omkostninger og indtægter i forbindelser med affaldshåndtering.

Affaldsøkonomi er en digital platform, der har til hensigt at gøre det enklere for affaldsproducerende virksomheder at beregne omkostningerne og indtægter forbundet med affaldshåndtering. Værktøjet har indtil videre indeholdt en prisliste for tømning og behandlingsomkostninger, men den bliver nu fjernet efter ønske fra ITD.

 

- Vi er meget tilfredse med, at Miljøstyrelsen har besluttet sig for at fjerne de pågældende prisdata i deres beregningsværktøj. Set fra vores kant bør myndighederne ikke bevæge sig ind på et konkurrenceudsat marked med et værktøj, der indeholder standardiserede behandlings- og afhentningspriser. Det kan potentielt forvride konkurrencesituationen i markedet, da der ikke tages højde for geografisk beliggenhed, særlige rabatordninger, konkurrencesituationen i nærområdet med mere, siger politisk konsulent i ITD, Lasse Kristoffersen.

 

ITD støtter omstillingen mod mere genanvendelse og udbredelsen af den cirkulære økonomi i samfundet. Derfor har ITD’s eneste anke med Affaldsøkonomi været prislisten og ikke værktøjet i sig selv, da det potentielt kan hjælpe særligt små og mellemstore affaldsproducerende virksomheder med at blive mere miljøvenlige.

 

- Vi kvitterer for, at Miljøstyrelsen har imødekommet vores bekymringer med deres beslutning, og vi har igennem hele forløbet haft en yderst konstruktiv dialog. Det er meget positivt, at der bliver lyttet til branchens ønsker, siger Lasse Kristoffersen.  

 

Prislisten bliver fjernet den 4. december 2017.

 

Find mere information om Affaldsøkonomi her.

 

Foto: Colourbox.dk

SENESTE ITD NYT
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >
tirsdag 18. august 2026

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge?

Når du søger momsrefusion i udlandet, kan der gå lang tid, før pengene bliver udbetalt. Gennem vores datterselskab VIALTIS kan du få momsrefusionen forudbetalt inden for 48 timer og samtidig slippe for unødigt administrativt bøvl.

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge? >
tirsdag 18. august 2026

Kørselsforbud i september 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i september 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i september 2026 >