tirsdag 13. marts 2018 08:25

De seks nominerede til Danish Transport Award 2018 er fundet

Danish Transport Award 2018 træder ind i den sidste fase, og de nominerede virksomheder og medarbejdere er fundet. Vinderne i de to kategorier offentliggøres lørdag den 14. april 2018 ved en prisuddeling på ITD’s festaften i forbindelse med generalforsamling og årsdag.

Alle stemmer fra juryen til Danish Transport Award 2018 er afgivet og talt op, og det betyder, at de seks nominerede – tre i hver kategori – er fundet.

 

Hos virksomhederne er de tre nominerede:

 

AVAS – Aalborg Vognmandsforretning a/s, Aalborg

Skaks Specialtransport A/S, Rødekro

Thortrans Randers A/S, Randers

 

Hos medarbejderne er de tre nominerede:

 

Disponent Laila Petersen, IAT A/S, Kolding

Chauffør Flemming Nielsen, Vognmand Jan Hedevang Jensen, Sevel

Driftschef Flemming Radoor, H.P. Therkelsen A/S, Padborg

 

Vinderne bliver offentliggjort ved en prisuddeling på ITD’s festaften i forbindelse med generalforsamling og årsdag lørdag den 14. april 2018 på Odeon i Odense. Priserne overrækkes af juryformand Martin Thorborg.

 

Virksomhedsvinderen modtager 40.000 kroner, mens vinderen af medarbejderprisen modtager 20.000 kroner.

 

Danish Transport Award 2018

Danish Transport Award er en pris, der gives af ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport. Prisen uddeles hvert andet år i forbindelse med ITD’s generalforsamling og festaften.

Danish Transport Award 2018 leder efter transport- og logistikvirksomheder, der går foran og bidrager til at skabe vækst og arbejdspladser i Danmark. Danish Transport Award hylder virksomheder og medarbejdere, der er i fuld gang med eller har omstillet sig, så virksomheden har fået vækst og på den måde er med til at skabe et innovativt transporterhverv i Danmark.

Juryen består af 6 personer: Juryformand er direktør og serieiværksætter Martin Thorborg. De andre medlemmer er: Direktør for Erhvervsstyrelsen, Katrine Winding, administrerende direktør for Mobile Industrial Robots ApS, Thomas Visti Jensen, direktør i Fogtmann Logistik A/S, Klaus Fogtmann, ITD’s formand Gert Jakobsen samt ITD’s administrerende direktør Carina Christensen.

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >
tirsdag 18. august 2026

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge?

Når du søger momsrefusion i udlandet, kan der gå lang tid, før pengene bliver udbetalt. Gennem vores datterselskab VIALTIS kan du få momsrefusionen forudbetalt inden for 48 timer og samtidig slippe for unødigt administrativt bøvl.

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge? >
tirsdag 18. august 2026

Kørselsforbud i september 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i september 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i september 2026 >