torsdag 01. november 2018 19:15

Kurt Beier Transport A/S har meldt sig ud af ITD

Direktør Karsten Beier fra Kurt Beier Transport A/S har d.d. meddelt ITD, at virksomheden med øjeblikkelig virkning har meldt sig ud af brancheorganisationen.

Karsten Beier har truffet beslutningen af hensyn til øvrige kollegaer i branchen, da han ikke ønsker, at den verserende pressebevågenhed skal ligge andre vognmænd til last eller skade branchens og organisationens omdømme.


Bestyrelsesformand for ITD Gert Jakobsen:

 

- Vi har i dag haft møde med Karsten Beier, hvor han har meddelt, at han per d.d. ønsker at ophøre medlemsskabet af ITD. Den beslutning har vi i organisationen taget til efterretning, siger Gert Jakobsen. 

 

Kontakt: Marlene Kønig, pressechef i ITD, tlf. 60 20 88 50

SENESTE ITD NYT
fredag 12. juni 2026

Skal du køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her

Det er igen blevet sæson for den traditionsrige eksamenskørsel, og hvis du planlægger at lægge køretøj til, kan du her læse om alt, hvad du skal forberede og vide inden og under kørslen.

Skal du køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her >
torsdag 11. juni 2026

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret

Fra den 1. juli 2026 indfører Holland en kilometerbaseret vejafgift. Har du Telepass gennem VIALTIS, skal du kontakte os, så vi kan tilføje Holland til din enhed.

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret >
torsdag 11. juni 2026

Vejarbejde medfører kortvarig spærring ved frakørsel 62 Kolding Ø

Frakørsel 62 Kolding Ø vil være spærret i sydgående retning mod Kolding fra onsdag den 17. juni 2026 kl. 18.30 til torsdag den 18. juni 2026 kl. 06.00. Hvis du skal mod Kolding Ø/Kolding Havn, skal du ud på en mindre omkørsel.

Vejarbejde medfører kortvarig spærring ved frakørsel 62 Kolding Ø >