mandag 18. februar 2019 14:34

Engagerede EU-kandidater på besøg hos ITD

Christel Schaldemose (A) og Asger Christensen (V) besøgte mandag den 18. februar 2019 ITD for at drøfte vejgodstransportområdet i et europæisk perspektiv. De to kandidater til Europa-Parlamentet var på rundtur for at blive opdaterede på transporterhvervet.

Christel Schaldemose fra Socialdemokratiet, medlem af Europa-Parlamentet, og Asger Christensen fra Venstre, kandidat til Europa-Parlamentsvalget, satte mandag den 18. februar 2019 tid af til drøfte europæisk transportpolitik med ITD. Politikerne var på besøg i ITD Huset, hvor de blandt andet mødtes med administrerende direktør, Carina Christensen.

 

- Vi er glade for have haft besøg af engagerede kandidater til Europa-Parlamentet, som tydeligt interesserede sig for transportområdet. Det tegner godt for fremtiden. Det kommende Europa-Parlament får nemlig vigtige opgaver, når der skal følges op på forhandlingerne om Vejpakken, Brexit samt fælles regulering på områder som klima, miljø og teknologi. Dansk vejgodstransport har brug for stærke kræfter i Europa-Parlamentet, som kan sikre gode og fair rammevilkår for erhvervet, siger Carina Christensen.

 

Valget til Europa-Parlamentet afholdes den 26. maj 2019.

SENESTE ITD NYT
fredag 12. juni 2026

Skal du køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her

Det er igen blevet sæson for den traditionsrige eksamenskørsel, og hvis du planlægger at lægge køretøj til, kan du her læse om alt, hvad du skal forberede og vide inden og under kørslen.

Skal du køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her >
torsdag 11. juni 2026

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret

Fra den 1. juli 2026 indfører Holland en kilometerbaseret vejafgift. Har du Telepass gennem VIALTIS, skal du kontakte os, så vi kan tilføje Holland til din enhed.

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret >
torsdag 11. juni 2026

Vejarbejde medfører kortvarig spærring ved frakørsel 62 Kolding Ø

Frakørsel 62 Kolding Ø vil være spærret i sydgående retning mod Kolding fra onsdag den 17. juni 2026 kl. 18.30 til torsdag den 18. juni 2026 kl. 06.00. Hvis du skal mod Kolding Ø/Kolding Havn, skal du ud på en mindre omkørsel.

Vejarbejde medfører kortvarig spærring ved frakørsel 62 Kolding Ø >