torsdag 14. november 2019 09:22

H. P. Therkelsen har meldt sig ud af ITD

Virksomheden H. P. Therkelsen har meddelt ITD, at virksomheden har meldt sig ud af brancheorganisationen.

Bestyrelsesformand for ITD Christian Sørensen Madsen udtaler:

Vi har modtaget et brev fra H. P. Therkelsen, hvor de meddeler, at de omgående ønsker at ophøre medlemskabet af ITD. Den beslutning har vi i organisationen taget til efterretning, og H. P. Therkelsen er ikke længere medlem af ITD, siger Christian Sørensen Madsen.  


Kontakt: Marlene Kønig, pressechef i ITD, tlf. 60 20 88 50

SENESTE ITD NYT
fredag 30. januar 2026

Tilbagebetaling af vejafgift på fritagne køretøjer på vej

Har du betalt vejafgift for et køretøj, der senere er blevet fritaget med tilbagevirkende kraft, kan du efter planen se frem til at få pengene retur i næste uge.

Tilbagebetaling af vejafgift på fritagne køretøjer på vej >
fredag 30. januar 2026

Ændrede vilkår i pulje til grøn omstilling: Det skal du være opmærksom på

Vejdirektoratet gennemfører ændringer i vilkårene i puljen til grøn omstilling af tung vejtransport. Vi giver dig her et overblik over ændringerne, som både giver dig mulighed for mere fleksibel udbetaling af tilskud og præciserer reglerne for ens projekter med forskellig støtteprocent.

Ændrede vilkår i pulje til grøn omstilling: Det skal du være opmærksom på >
torsdag 29. januar 2026

International Transport Danmark sætter stævning af ministerier i bero

Brancheorganisationen International Transport Danmark sætter sin stævning af Transportministeriet og Skatteministeriet i bero. Det sker, fordi organisationen er i dialog med transportministeren om en revideret bødemodel for den kilometerbaserede vejafgift, oplyser branchedirektøren.

International Transport Danmark sætter stævning af ministerier i bero >