fredag 28. august 2020 11:30

ITD forlænger forsikringssamarbejde med Tryg

ITD vil også i de kommende år kunne tilbyde attraktive forsikringsløsninger gennem samarbejdet med forsikringskoncernen Tryg. Det står klart, efter at ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen, og Trygs CEO, Morten Hübbe, i går satte deres underskrifter på en forlængelse af samarbejdsaftalen, så den nu strækker sig frem til midten af 2024.

Foto: Carina Christensen og Morten Hübbe underskriver aftalen på ITD’s kontor på Vesterbrogade i København.

 

ITD vil også fremadrettet tilbyde attraktive forsikringsløsninger og specialiseret rådgivning via Tryg. Det står klart, efter de to parter i går indgik en forlængelse af deres nuværende samarbejde, så det nu løber til år 2024. Dermed kan ITD’s medlemmer og kunder de kommende år nyde godt af Trygs salgskorps med specialiserede transportassurandører, et supportteam med specialviden om transportbranchen og et skadekorps med sværgodstaksatorer og skadebehandlere med særlig viden inden for transport- og sværgodsskader. 

 

- Vi er glade for at kunne fortsætte vores samarbejde med Tryg og tilbyde attraktive og specialiserede forsikringsløsninger inden for vejgodstransport. Vi har samarbejdet med Tryg gennem mange år og opbygget en gensidig forståelse for, hvad der er vigtigt for vores branche i forsikringssager, og det vil vi bygge videre på, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD.

 

Ifølge den ny aftale, vil det fortsat være ITD, der står for en del af administrationen af ordningen. Derudover vil der også som nu være fokus på løbende at udvikle værditilbud.

 

- Forsikring udgør en meget væsentlig risikoafdækning inden for vejgodssektoren, og derfor er det vigtigt, at man samarbejder med solide, erfarne og dygtige aktører inden for feltet. Det lever Tryg til fulde op til, og fra ITD’s side vil vi arbejde for, at branchen får de mest attraktive forsikringsløsninger, der passer til lige netop deres behov, siger Carina Christensen.

SENESTE ITD NYT
mandag 10. august 2026

Skal din lastbil med på Lastbilkaravanen?

Om knap en måned sætter Lastbilkaravanen igen trafiksikkerhed på skoleskemaet. Det sker, når vi sammen med vores medlemmer besøger fem skoler rundt om i landet. Du har stadig mulighed for at deltage med en eller flere lastbiler og chauffører og være med til at give børnene en dag, de ikke glemmer. Se her, hvor Lastbilkaravanen gør holdt i år.

Skal din lastbil med på Lastbilkaravanen? >
mandag 10. august 2026

Har du fået p-afgifter for både motorkøretøj og påhængsvogn?

Vi har i øjeblikket skærpet fokus på sager, hvor private p-selskaber udsteder p-afgifter til både motorkøretøjet og den tilkoblede påhængsvogn for samme parkering. Har din virksomhed oplevet det, vil vi meget gerne høre fra dig.

Har du fået p-afgifter for både motorkøretøj og påhængsvogn? >
fredag 07. august 2026

Vi har opdateret vores beregner til kompensation for emballageaffald

Har din virksomhed omkostninger til håndtering af emballageaffald, har du mulighed for at søge kompensation. Vi har opdateret vores kompensationsberegner med Miljøstyrelsens nyeste nøgletal, så du kan få en idé om, hvor meget din virksomhed kan søge i kompensation.

Vi har opdateret vores beregner til kompensation for emballageaffald >