fredag 20. marts 2020 13:44

ITD: Giv chaufførerne adgang til sanitære faciliteter

Vi står i en ekstraordinær situation på grund af coronavirussen. Forsyningssikkerheden skal opretholdes, og alle må bidrage til at sikre gode løsninger. ITD sender en appel til afsendere og modtagere af varer om at sørge for adgang til sanitære faciliteter til de chauffører, der kommer for at hente eller aflevere varer. Også Vejdirektoratet må sikre, at toiletter/rastepladser holdes åbne og ekstra rengjorte. Chaufførerne udfører lige nu en kritisk funktion for at holde hele Danmark kørende, og de fortjener en respektfuld og anstændig behandling.

Chaufførerne yder lige nu en helt afgørende indsats med at levere varer for at holde Danmark i gang under den nuværende sundhedskrise. De fortjener en respektfuld og anstændig behandling, som også indbefatter adgang til sanitære faciliteter hos afsendere og modtagere af varer.

 

ITD appellerer sammen med de øvrige transportorganisationer alle modtagere og afsendere af varer til at udpege toiletfaciliteter kun til chauffører eller opstille ”festivaltoiletter”. Dette skal selvfølgelig ske på en måde, så alle forholdsregler tages i brug for at undgå smitte af coronavirussen.

 

ITD opfordrer også til, at Vejdirektoratet sørger for, at toiletter/rastepladser holdes åbne, og at der her sættes ind med ekstraordinær rengøring.

 

- Chaufførerne yder en samfundskritisk funktion for at holde Danmark kørende i disse coronatider. De skal behandles med anstændighed og respekt, og de skal selvfølgelig have adgang til sanitære faciliteter. Jeg håber, at alle afsendere og modtagere af varer samt Vejdirektoratet vil løfte den opgave, som også skal løses for at sikre forsyningssikkerheden, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

 

SENESTE ITD NYT
mandag 18. maj 2026

Østrig: Brentenberg-tunnelen lukkes i uge 21

Efter alvorlige skader i januar skal Brentenberg-tunnelen renoveres. Dette sker i uge 21 fra mandag den 18. maj til lørdag den 23. maj.

Østrig: Brentenberg-tunnelen lukkes i uge 21 >
mandag 18. maj 2026

Ekstra spor skal lette presset ved Kolding

Vejdirektoratet har oplyst til ITD, at der fra tirsdag morgen forventes at være tre spor i sydgående retning gennem vejarbejdet på E20/E45 ved Kolding. Åbningen sker med forbehold for vejret.

Ekstra spor skal lette presset ved Kolding >
mandag 18. maj 2026

Kørselsforbud i juni 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i juni 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i juni 2026 >