fredag 27. marts 2020 10:50

Regeringen forlænger lempelse af køre- og hviletidsregler – og inkluderer de internationale transporter

Som følge af coronavirussen har regeringen forlænget lempelsen af køre- og hviletidsreglerne frem til den 11. april 2020 for at understøtte forsyningssikkerheden. De internationale transporter er nu også omfattet af lempelserne.

For at understøtte forsyningssikkerheden har transportminister Benny Engelbrecht (S) midlertidigt valgt at forlænge lempelserne af køre- og hviletidsreglerne. Hidtil har dispensationen kun været gældende for national transport, men det er nu udvidet til også at omfatte international transport.

 

Der er tale om en forlængelse af den midlertidige dispensation fra artikel 8, stk. 6, i køre- og hviletidsforordningen vedrørende forordningens krav om det regulære hvil på 45 timer og det reducerede hvil på 24 timer, jævnfør forordningens artikel 14, stk. 2. Frem til den 11. april 2020 dispenseres køre- og hviletidsbestemmelsen altså, og dispensationen gælder både nationale og internationale transporter.

 

Det er vigtigt at understrege, at dispensationen kun gælder det regulære ugehvil på mindst 45 timer og det reducerede ugehvil på mindst 24 timer. Reglerne for køretid, pauser og daglig hviletid er stadig gældende.

 

- I ITD hilser vi det velkomment, at lempelsen af køre- og hviletidsbestemmelserne forlænges i denne helt særlige situation, og at de internationale transporter også omfattes. Vi står i en vanskelig situation i Danmark og resten af Europa, og de midlertidige lempelser styrker fleksibiliteten i opgavevaretagelsen i transporterhvervet og sikrer en større risikodækning i forhold til forsyningssikkerheden, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

SENESTE ITD NYT
mandag 10. august 2026

Skal din lastbil med på Lastbilkaravanen?

Om knap en måned sætter Lastbilkaravanen igen trafiksikkerhed på skoleskemaet. Det sker, når vi sammen med vores medlemmer besøger fem skoler rundt om i landet. Du har stadig mulighed for at deltage med en eller flere lastbiler og chauffører og være med til at give børnene en dag, de ikke glemmer. Se her, hvor Lastbilkaravanen gør holdt i år.

Skal din lastbil med på Lastbilkaravanen? >
mandag 10. august 2026

Har du fået p-afgifter for både motorkøretøj og påhængsvogn?

Vi har i øjeblikket skærpet fokus på sager, hvor private p-selskaber udsteder p-afgifter til både motorkøretøjet og den tilkoblede påhængsvogn for samme parkering. Har din virksomhed oplevet det, vil vi meget gerne høre fra dig.

Har du fået p-afgifter for både motorkøretøj og påhængsvogn? >
fredag 07. august 2026

Vi har opdateret vores beregner til kompensation for emballageaffald

Har din virksomhed omkostninger til håndtering af emballageaffald, har du mulighed for at søge kompensation. Vi har opdateret vores kompensationsberegner med Miljøstyrelsens nyeste nøgletal, så du kan få en idé om, hvor meget din virksomhed kan søge i kompensation.

Vi har opdateret vores beregner til kompensation for emballageaffald >