onsdag 15. december 2021 15:25

Lang ventetid på køreprøver forværrer chaufførmanglen

Vognmænd står klar med folk, der gerne vil sætte sig bag rattet i lastbilerne. Men urimeligt lange ventetider på køreprøver forhindrer, at de kan få deres køreprøve og det forværrer chaufførmanglen. Derfor bør alt sættes ind for at få ventetiden på køreprøver bragt ned.

Organisationerne ATL, DI Transport og 3F er kommet med et opråb til Færdselsstyrelsen om de foruroligende lange ventetider på køreprøver, som betyder at blandt andet kommende lastbilchauffører skal vente urimeligt længe på at tage en køreprøve.

 

Færdselsstyrelsen overtog i oktober 2021 ansvaret for køreprøver, og der er ikke en løsning i udsigt på problemet. Og det er uacceptabelt, mener også ITD.

 

- Vi ser lige nu, at der er kamp om de ledige køreprøvetimer, og elever må køre om kap rundt i landet i jagten på at få en ledig tid. Det er kort sagt en jungle derude, og det er vores elever i branchen slet ikke tjent med, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

 

ITD bakker derfor op om kritikken fra de tre organisationer, og påpeger, at det især er et problem for lastbilerhvervet, der er ramt af chaufførmangel.

 

- Problemet med ventetid på køreprøve rammer lastbilerhvervet på det værst tænkelige tidspunkt. For branchen kæmper i forvejen for at skaffe chauffører, og mange vognmænd må sige nej til opgaver på grund af arbejdskraftmangel. Derfor er det ekstra frustrerende for vores virksomheder, når der rent faktisk er nogle, der vil ud og køre, men som bliver forhindret på grund af bureaukrati og noget så elementært som at aflægge en køreprøve. Vi er derfor helt enige med ATL, DI Transport og 3F, og vi opfordrer til, at Færdselsstyrelsen tager problemet meget alvorligt, selvom de har arvet en stor pukkel af ventetider fra Politiet, siger Carina Christensen.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 09. juni 2026

Vær opmærksom på trafikale ændringer i Schweiz og Tjekkiet

Motorvej A1 i Schweiz vil være lukket for trafik i retning mod toldstedet i Bardonnex ved grænsen til Frankrig fra mandag den 15. juni 2026 til og med onsdag den 17. juni 2026. I Tjekkiet vil rastepladsen ved Rozvadov på motorvej D5 være lukket i den ene retning i flere måneder fra den 1. juli til den 15. november 2026.

Vær opmærksom på trafikale ændringer i Schweiz og Tjekkiet >
mandag 08. juni 2026

Ny funktion i IMI-portalen og nye udstationeringskrav for varebiler

Inden udgangen af juni 2026 får IMI-portalen en ny funktion til registrering af køretøjer. Fremover skal køretøjer registreres under virksomheden og kan herefter udvælges, når udstationeringserklæringen oprettes. Samtidig bliver international godskørsel med varebiler mellem 2,5 og 3,5 ton omfattet af reglerne om udstationering fra den 1. juli 2026.

Ny funktion i IMI-portalen og nye udstationeringskrav for varebiler >
fredag 05. juni 2026

Nye krav til emballager og ændret producentansvar

Fra den 12. august 2026 træder de første krav i EU’s nye emballageforordning i kraft. Virksomheder, der importerer og pakker emballerede produkter ud, får dermed producentansvaret for emballage, der fjernes, inden produktet når frem til slutbrugeren. Miljøstyrelsen inviterer til et webinar, der stiller skarpt på reglerne.

Nye krav til emballager og ændret producentansvar >