lørdag 10. juni 2023 17:59

Magda uddanner trafikambassadører

Det er sjovt at lære om trafiksikkerhed. Det erfarede en masse børn i dag, da ITD’s landsdækkende trafiksikkerhedskampagne ”Lastbilkaravanen” var en del af eventet ”Brand og Redning” i Universe Science Park. Parken var fuld af glade gæster, der var klar til at se på blå blink og høre brandgode sange om trafiksikkerhed.

Der var blå himmel og blå blink, da Magda i dag gav den gas med sine sange om trafiksikkerhed på scenen i Universe Science Park. Magdas veninde Motor Mille kiggede også forbi, og chaufføren Christian fra Henrik Skov Christensen A/S i Esbjerg stod klar med sin flotte lastbil.

 

Alle børn kunne komme ind i den store lastbil og se, hvor fedt det er at køre sådan en. Samtidig blev de klogere på, hvor det er bedst at placere sig, når man møder en lastbil i trafikken. Ifølge Malene Vitus, der er projektleder på ITD’s trafiksikkerhedskampagner, har dagen været en kæmpe succes, hvor trafiksikkerhed kom på landkortet. Formålet med kampagnen er netop at skabe mere tryghed i trafikken.

 

– Vi er utrolig glade for det strategiske samarbejde, vi har med Universe Science Park, hvor vi sammen kan være med til at sætte fokus på trafiksikkerhed her ved deres arrangement ”Brand og Redning”. Vi er glade for at se så mange mennesker, store og små, og dem, vi har snakket med, har bestemt fået noget med sig hjem. Gennem hele dagen fik vi sat fokus på nytteværdien af lastbiler, på trafiksikkerhed og på budskabet om, at i trafikken er vi alle på samme hold, fortæller Malene Vitus.

 

Emmelie mødte Magda
En af dem, der lærte noget nyt om trafiksikkerhed til dagens event, var Emmelie på 5 år.

 

– Jeg kan godt lide Magda og hendes sange. Når lyset er grønt, og lastbilen skal dreje til højre, så skal jeg vente, fortæller Emmelie stolt. Også Emmelies mor Line synes, at ”Lastbilkaravanen” er lærerig.

 

– Jeg synes, at sange er en rigtig god måde at huske det hele på for børn – dem skal vi hjem og høre igen, siger Line.  

 

Og det er der heldigvis altid rig mulighed for på Lastbilkaravanen.dk, hvor hele ITD’s univers om trafiksikkerhed findes. ITD siger tak for en fantastisk dag, og tak til chauffør Christian og vognmand Henrik Skov Christensen for at deltage. Vi glæder os til, at ”Lastbilkaravanen” ruller ud med sit 10-års jubilæum til efteråret, hvor den besøger elever i hele landet.

 

SENESTE ITD NYT
fredag 10. juli 2026

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk?

Vi vil gerne gøre dig opmærksom på en sag i EU, som kan betyde, at du har betalt for meget for dine udskiftningsdæk i perioden fra 2016 til midten af 2025. Derfor er det vigtigt, at du allerede nu gemmer og sikrer din dokumentation, hvis du senere ønsker at rejse et muligt krav.

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk? >
fredag 10. juli 2026

Sommerhilsen fra formandens førerhus

Velkommen til nyhedsbrevet ”Nyt fra formandens førerhus”, som ITD’s bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, med mellemrum sender ud til medlemmerne.

Sommerhilsen fra formandens førerhus >
onsdag 08. juli 2026

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på

Fra den 12. august 2026 træder de første regler i EU's emballageforordning i kraft. For mange virksomheder betyder det nye krav til emballagers indholdsstoffer og dokumentation samt ændringer i reglerne om producentansvar. Vær særligt opmærksom, hvis din virksomhed importerer emballage eller emballerede produkter, eller hvis din virksomheds navn eller logo sættes på emballage.

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på >