torsdag 05. oktober 2023 14:00

Robotter og en rasteplads ud over det sædvanlige

Det var en begivenhedsrig og spændende dag for de ITD-medlemmer, der deltog i årets første medlemsmøde i Horsens. Turen gik både forbi JYSKs højteknologiske distributionscenter samt Recharge City, og det blev til en dag fyldt med sparring og spændende debatter om branchen lige nu.

Der kommer som regel noget godt ud af det, når folk fra samme branchen mødes og taler med hinanden om alt det, der sker i branchen. Det var bestemt også tilfældet, da ITD havde inviteret sine medlemmer til det midtjyske og til en dag fyldt med virksomhedsbesøg og vigtige debatter.

 

Dagen begyndte hos JYSK Distribution Center Uldum, der åbnede dørene til deres moderne lager. Her fik de fremmødte en rundvisning og et indblik i de nye muligheder for logistik og effektivitet, der udspringer af at kombinere menneskelig arbejdskraft med robotters.   

 

Recharge City var herefter vært ved en spændende rundvisning på byggepladsen, der næste år skal stå færdig som den moderne rasteplads, der bl.a. sikrer bedre forhold for lastbilchauffører. Projektdirektør i Recharge City, Charlotte Ørnsvig, fortalte om de mange tanker bag projektet og indgik en spændende dialog med ITD’s medlemmer om manglen på ordentlige parkeringsfaciliteter i Danmark, og hvordan markedet fastsætter priserne konkurrencedygtigt.

 

En højaktuel debat

Og netop debatten om, hvem der skal betale for de ekstra byrder, som pålægges vognmændene, er højaktuel. ITD’s bestyrelsesformand ser det som et vigtigt emne at sætte på dagsordenen.

 

– Det har været en interessant dag og aften, hvor jeg har fået talt med mange af vores medlemmer omkring nogle af de udfordringer, vi vognmænd står overfor. Det er modigt og velkomment med private løsninger på parkeringsproblemet, men vi ser også ind i en fremtid, hvor den almindelige vognmands regninger vokser, mens staten hæver skatterne. Det er en udfordring, vi skal løse, lød det fra John A. Skovrup.

 

Derfor gav Carsten Schøler Lass fra POULSEN de fremmødte sit bud på, hvordan virksomheder kan blive bedre til at formidle realiteterne fra virkeligheden og lovgivningen til deres kunder. 

 

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 12. august 2026

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører

Den 9. september 2026 afholder IRU en online workshop om reglerne for udstationering af chauffører. Her kan du blive klogere på kontrol, dokumentation og beregning af aflønning. På programmet er blandt andet en paneldebat om efterlevelse og kontrol af reglerne, hvor vores chefjurist Maria Feldberg deltager.

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører >
tirsdag 11. august 2026

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter

Den lave vandstand i Rhinen har fået flere tyske delstater til midlertidigt at lempe kørselsforbuddene, så gods, der ikke kan transporteres ad vandvejen, i stedet kan transporteres på land. Undtagelserne gælder kun transporter, der erstatter godstransport ad vandvejen. Se her, hvor lempelserne gælder.

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter >
tirsdag 11. august 2026

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter

International Transport Danmark advarer sine medlemmer mod dobbelte p-afgifter efter en række sager, hvor private parkeringsselskaber har opkrævet vognmænd to gange for samme parkering.

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter >