tirsdag 24. februar 2026 16:22

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider

Toldstyrelsens sene udmelding om markant reducerede åbningstider skaber stor usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser – selv efter mindre justeringer.

Fra 1. marts 2026 reduceres åbningstiderne markant på en række toldekspeditioner i Danmark. På trods af mindre justeringer, der kommer efter branchekritik, rammer ændringerne især grænseovergangen i Padborg, som er et af Danmarks vigtigste knudepunkter for international vejgodstransport.

 

“I en tid, hvor der er massivt politisk fokus på at styrke dansk og europæisk konkurrenceevne, er det helt skævt at forringe vilkårene ved landets import- og eksportporte. Padborg er Danmarks forbindelse til Europa, og når man skærer så markant i åbningstiderne, risikerer det at skabe forsinkelser og ekstra omkostninger. Det er det stik modsatte, der skal til, hvis vi vil styrke Danmarks konkurrenceposition,” siger John Agervig Skovrup, formand for International Transport Danmark (ITD).

 

I Toldstyrelsens første udmelding den 6. februar 2026 fremgik det, at den samlede ugentlige åbningstid i Padborg blev reduceret fra 149 timer til 82 timer – et fald på 67 timer om ugen. Den 24. februar 2026 har styrelsen justeret åbningstiderne, så toldekspeditionen i Padborg nu holder åbent to timer længere om lørdagen. Frihavnen er i justeringen fritaget for ændringer, og DFDS-terminalen har atter åbent i weekenden – nu fra 9.00-11.00 lørdag og søndag.

 

Kort varsel presser danske vognmænd

Ændringerne af toldekspeditionernes åbningstider meldes ud med meget kort varsel og træder allerede i kraft den 1. marts 2026. For mange virksomheder er ruteplanlægning, bemanding og aftaler med kunder fastlagt langt frem i tiden, og de nye åbningstider skaber derfor stor usikkerhed i driften.

 

“Det er positivt, at Toldstyrelsen har lyttet til branchens kritik og justeret de reducerede åbningstider en smule. Men det forbedrer desværre ikke situationen i Padborg, hvor de nye åbningstider rammer direkte ind i virksomhedernes planlægning og leveringssikkerhed. Samtidig er varslet urimeligt kort og efterlader virksomhederne uden reel mulighed for at tilpasse sig,” siger John Agervig Skovrup.

 

ITD opfordrer derfor til, at åbningstiderne genovervejes, så de i højere grad afspejler virksomhedernes behov og den centrale rolle, som Padborg spiller for dansk og international vejgodstransport.

SENESTE ITD NYT
mandag 08. juni 2026

Ny funktion i IMI-portalen og nye udstationeringskrav for varebiler

Inden udgangen af juni 2026 får IMI-portalen en ny funktion til registrering af køretøjer. Fremover skal køretøjer registreres under virksomheden og kan herefter udvælges, når udstationeringserklæringen oprettes. Samtidig bliver international godskørsel med varebiler mellem 2,5 og 3,5 ton omfattet af reglerne om udstationering fra den 1. juli 2026.

Ny funktion i IMI-portalen og nye udstationeringskrav for varebiler >
fredag 05. juni 2026

Nye krav til emballager og ændret producentansvar

Fra den 12. august 2026 træder de første krav i EU’s nye emballageforordning i kraft. Virksomheder, der importerer og pakker emballerede produkter ud, får dermed producentansvaret for emballage, der fjernes, inden produktet når frem til slutbrugeren. Miljøstyrelsen inviterer til et webinar, der stiller skarpt på reglerne.

Nye krav til emballager og ændret producentansvar >
onsdag 03. juni 2026

ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden

International Transport Danmark (ITD) ønsker Signe Munk tillykke med udnævnelsen som transportminister og minister for land og by. Nu skal regeringsgrundlagets løfter om bedre erhvervsvilkår omsættes til konkrete løsninger for vognmændene.

ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden >