onsdag 27. april 2016 09:31

ITD’s bestyrelse konstitueret

Bestyrelsen i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, har konstitueret sig. Formand Gert Jakobsen viderefører sit hverv som formand og Poul Henrik Schou fortsætter også sit hverv som næstformand.

På et bestyrelsesmøde mandag konstituerede ITD’s nye bestyrelse sig. Gert Jakobsen fortsætter i formandssædet flankeret af Poul Henrik Schou på næstformandsposten.

 

- Det glæder mig, at vi har fået konstitueret bestyrelsen og fået grundlaget for vores arbejde på plads. Jeg skal ikke lægge skjul på, at jeg ser frem til de mange spændende opgaver, som vi i ITD har foran os. Nu kan vi fortsætte vores arbejde med at gøre ITD til det naturlige valg for danske transport- og logistikvirksomheder og til Danmarks bedste brancheorganisation på transportområdet, siger Gert Jakobsen, formand for ITD.

 

På ITD’s generalforsamling blev der plads til et nyt bestyrelsesmedlem Niels Juel Nielsen, der afløser Gert Andersen, som trådte ud af bestyrelsen efter at have været på valg.

 

ITD’s bestyrelse består herefter af Gert Jakobsen, Poul Henrik Schou, Torben Rafn, Trine Støwe Kristiansen, Lars Jørgen Skov, Niels Juel Nielsen og Christian S. Madsen.

SENESTE ITD NYT
onsdag 02. september 2026

Vi samler branchen til fyraftensmøde den 23. september

Den 23. september inviterer vi dig til at tilbringe en aften i selskab med dine branchekollegaer. På programmet er blandt andet oplæg om ændringerne i vægt- og dimensionsreglerne fra 2027 og NIV, den digitale godkendelsesordning for nye køretøjer, som blev obligatorisk den 1. juli 2026. Det hele krydret med god aftensmad og de rette rammer hos Applus+ Bilsyn.

Vi samler branchen til fyraftensmøde den 23. september >
onsdag 02. september 2026

Husk at forny din registrering i Affaldsregistret

Er du registreret i Affaldsregistret, for eksempel som affaldstransportør eller indsamlingsvirksomhed, skal du huske at forny din registrering hvert år. Betalingen sker ikke automatisk, og hvis du ikke fornyer din registrering og betaler gebyret, kan din virksomhed blive inaktiveret og slettet fra registret.

Husk at forny din registrering i Affaldsregistret >
onsdag 02. september 2026

Vejafgift: ITD afventer svar i 5.000 indsigelsessager

I løbet af få uger forventer International Transport Danmark (ITD) en afklaring i de cirka 5.000 indsigelsessager, som organisationen varetager på vegne af medlemmer og kunder. ITD fastholder, at svaret bliver afgørende for deres stævning.

Vejafgift: ITD afventer svar i 5.000 indsigelsessager >