torsdag 01. november 2018 16:09

ITD mødtes med danske og tyske kandidater til Europa-Parlamentet

To danske og to tyske kandidater til Europa-Parlamentsvalget i maj 2019 lagde torsdag den 1. november 2018 vejen forbi ITD-Huset.

Som optakt til Europa-Parlamentsvalget den 26. maj 2019 mødtes ITD torsdag den 1. november 2018 med fire kandidater til det kommende valg til Europa-Parlamentet.

Deltagerne var Morten Løkkegaard, Venstres spidskandidat til Europa-Parlamentsvalget, Asger Kristensen, Venstres EP-kandidat i Sydjyllands storkreds, Rasmus Andresen, De Grønnes EP-spidskandidat i Slesvig-Holsten samt Nicklas Herbst, CDU’s EP-spidskandidat i Slesvig Holsten og landdagsmedlem i Kiel.

- Vi er glade for, at de fire kandidater til Europa-Parlamentsvalget – fra begge sider af den dansk-tyske grænse - ville besøge os. Næste års valg er ekstremt vigtigt set i lyset af vejpakkeforhandlingerne, Storbritanniens udtræden af EU, den hastige teknologiske udvikling, klima og miljø med mere. Alt sammen emner som vil få stor betydning for hele Europa og efterlader mange spørgsmål om, hvor EU er på vej hen. Det var udbytterigt at høre politikernes holdninger til de emner og få lejlighed til at fremføre ITD’s holdninger, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

I mødet deltog også Aabenraas borgmester, Thomas Andresen, og Jørgen Popp Petersen, der er formand for landboforeningen LHN.

Foto: ITD

 

SENESTE ITD NYT
fredag 14. august 2026

Der er stadig plads på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb

Vil I styrke sikkerheden for jeres chauffører? Der er stadig ledige pladser på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb i Kolding og Slagelse i efteråret. På forløbene får I konkrete værktøjer og inspiration til, hvordan I kan forebygge ulykker og skabe en tryggere hverdag for jeres chauffører.

Der er stadig plads på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb >
torsdag 13. august 2026

Ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding fra næste uge

Fra mandag den 17. august 2026 skal du være opmærksom på flere ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding. Frakørsel 63 Bramdrupdam bliver spærret i sydgående retning i knap tre uger, og samtidig vil der være aften- og natarbejde på motorvejen under broen ved Vejlevej.

Ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding fra næste uge >
onsdag 12. august 2026

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører

Den 9. september 2026 afholder IRU en online workshop om reglerne for udstationering af chauffører. Her kan du blive klogere på kontrol, dokumentation og beregning af aflønning. På programmet er blandt andet en paneldebat om efterlevelse og kontrol af reglerne, hvor vores chefjurist Maria Feldberg deltager.

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører >