fredag 21. september 2018 09:36

ITS-kongres gav gode bud på digitaliseringspotentialet i transportsektoren

ITD har i denne uge deltaget i ITS Verdenskongres, der i år blev afholdt i København. På kongressen deltog mere end 4.000 eksperter, virksomheder, organisationer og beslutningstagere for at diskutere og udveksle viden om intelligente transportsystemer. Kongressen viste, at der er et stort potentiale for at effektivisere transportsystemerne gennem digitalisering, men det vil kræve fuldt fokus fra både virksomheder og myndigheder at udnytte de nye muligheder.

Et vigtigt tema på kongressen var godstransport, hvor der blev drøftet digital logistik, og hvordan man kan sætte skub på at få implementeret de mange nye digitale løsninger i praksis.

 

- Når man lytter til eksperterne og går rundt og taler med de virksomheder, der udstiller deres produkter på kongressen, kan man konstatere, at de digitale muligheder nærmest er uanede. Og det er klart, at hvis det danske transporterhverv skal fastholde og udbygge sin konkurrenceevne i en globaliseret verden, bliver vi nødt til at tage de nye teknologier til os, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for ITD politisk afdeling.

 

Men dette kommer ikke af sig selv, det handler om at prioritere.

 

- En af de vigtigste forudsætninger er, at der bliver etableret den nødvendige digitale infrastruktur. Helt konkret handler det om at prioritere en hurtig indfasning af 5G-netværk i Danmark, som er grundlaget for mange af de nye digitale logistikløsninger, fastslår Mads Røddik Christensen, chefkonsulent i ITD.

 

De mange præsentationer og paneldebatter tegner et klart billede af rigtig mange gode projekter og ideer inden for enkelte relativt snævre områder. Ideer, som skal koordineres og frem for alt føres videre fra projektfasen og ud i den virkelige verden – det synes stadig at være en stor udfordring. ITD ser det som en vigtig opgave at få både virksomheder og myndigheder ombord, så de mange gode ideer kan komme ud at virke til gavn for både virksomheder og samfund.

EU-Kommissionen var også stærkt repræsenteret på flere områder, herunder som en del af teamet bag DTLF (Digital Transport and Logistics Forum). DTLF’s betydning for arbejdet med kommissionens vejpakkeudspil omkring brugen af elektroniske dokumenter i godssektoren blev flere gange fremhævet. ITD benyttede lejligheden til en række drøftelser omkring det videre arbejde i DTLF, hvor ITD har været en aktiv medspiller helt fra starten.

 
Foto: ITD

SENESTE ITD NYT
fredag 10. juli 2026

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk?

Vi vil gerne gøre dig opmærksom på en sag i EU, som kan betyde, at du har betalt for meget for dine udskiftningsdæk i perioden fra 2016 til midten af 2025. Derfor er det vigtigt, at du allerede nu gemmer og sikrer din dokumentation, hvis du senere ønsker at rejse et muligt krav.

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk? >
fredag 10. juli 2026

Sommerhilsen fra formandens førerhus

Velkommen til nyhedsbrevet ”Nyt fra formandens førerhus”, som ITD’s bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, med mellemrum sender ud til medlemmerne.

Sommerhilsen fra formandens førerhus >
onsdag 08. juli 2026

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på

Fra den 12. august 2026 træder de første regler i EU's emballageforordning i kraft. For mange virksomheder betyder det nye krav til emballagers indholdsstoffer og dokumentation samt ændringer i reglerne om producentansvar. Vær særligt opmærksom, hvis din virksomhed importerer emballage eller emballerede produkter, eller hvis din virksomheds navn eller logo sættes på emballage.

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på >