torsdag 21. marts 2019 13:14

80 skoleelever besøgte ITD på transportmessen

Transport- og logistikbranchen skal gøre en indsats for at tiltrække unge, og derfor havde ITD inviteret 80 elever fra to skoler i Assens og Vejen til Transport 2019.

Tiltrækningen af arbejdskraft er en af de største udfordringer i transport- og logistikbranchen, så det gælder om at tage hver eneste skridt, der kan være med til at løse problemet. Derfor havde ITD torsdag den 21. marts 2019 inviteret 80 elever fra 10. klasse i Vejen og Assens til transportmessen.

- ITD tager sin opgave med at tiltrække unge til erhvervet meget seriøs, og selv om det her er et lille skridt, leder vi altid efter muligheder for at komme i dialog med skolelever og unge på ungdomsuddannelser, siger Jørgen Smed, der er uddannelsesansvarlig hos ITD.

Og der er en god grund til netop at gøre det til Transport 2019.

- Transportmessen i Herning er en god mulighed for at gøre skoleelever opmærksom på en lang række forskellige muligheder for uddannelse og karriere i transportbranchen, og derfor har vi valgt at invitere eleverne til Transport 2019, så de kunne få lidt inspiration til et muligt job- eller karrierevalg. Og i ITD håber vi, at en del af de unge har fået en øjenåbner for, hvor mange forskellige veje man kan gå i vores spændende branche, siger Jørgen Smed.

 

SENESTE ITD NYT
tirsdag 05. maj 2026

Har du lyttet til “Vognmanden”?

I ITD's podcast “Vognmanden” tager John Skovrup hver måned brancheaktuelle emner op i godt selskab med udvalgte gæster og eksperter. I det nye afsnit kan du blive klogere på udfordringerne med toldekspeditionerne.

Har du lyttet til “Vognmanden”? >
fredag 01. maj 2026

Køkaos ved Kolding: Nye tiltag skal lette lastbiltrafikken

Vejdirektoratet sætter nu gang i flere tiltag, der skal forbedre fremkommeligheden på E20/E45 ved Kolding. ITD tager positivt imod ændringerne, som kommer efter dialog med branchen.

Køkaos ved Kolding: Nye tiltag skal lette lastbiltrafikken >
fredag 01. maj 2026

DIWASS: Flere EU-lande følger overgangsordning for bilag VII

Flere EU-lande har meldt ud, at de – ligesom Danmark – vil benytte overgangsordningen for grønlistet affald (bilag VII) frem til 1. januar 2027. Tyskland er blandt de lande, der har bekræftet dette. Vi giver dig her overblikket over de øvrige lande, der følger overgangsordningen.

DIWASS: Flere EU-lande følger overgangsordning for bilag VII >