tirsdag 19. marts 2019 13:14

Kontant bonus til ITD’s Tryg-kunder

Alle kunder på ITD’s Tryg-forsikringsordning i 2018 får snart en kontant bonus på otte procent.

Der er glæde hos Tryg og ITD over udbetaling af bonus til kunderne i ITD's Tryg-forsikringsordning. På billedet Flemming Bonvang, senior key account manager transport hos Tryg Erhverv (tv) og Arne H. Hansen, chef for ITD Forsikringsservice.

 

Det varer ikke længe, så er der penge på vej til alle de Tryg-kunder, der har tegnet forsikring hos ITD i 2018.

 

- Det glæder os at kunne meddele, at TryghedsGruppens repræsentantskab netop har besluttet, at bonusudbetalingen til deres medlemmer, alle forsikringstagere i Tryg, bliver en realitet, udtaler Arne H. Hansen, chef for ITD Forsikringsservice.

 

Det betyder, at kunderne i ITD’s Tryg-forsikringsordning kan se frem til en bonus på otte procent af den pris, kunden har betalt for sine forsikringer for 2018.

 

- Det glæder os rigtig meget, at vores kunder får kontant udbytte af den rigtig gode aftale, vi har med Tryg, siger Arne H. Hansen.

 

Alle kunder, der er berettiget til at få bonus, og som ikke falder for minimumsgrænsen på 75 kroner, får direkte besked af TryghedsGruppen enten per e-mail eller per brev i løbet af maj 2019. Beløbet kan dog allerede ses på Min side og Min virksomhed fra den 12. april 2019. Pengene bliver sat ind på NemKonto 12. juni 2019.

 

Forsikringsaftalen:

ITD og Tryg har samarbejde i næsten 30 år, og forsikringskonceptet i ITD-ordningen indeholder blandt andet vigtige tillægsdækninger som standard, når man er kunde via ITD. Derudover er der en række produkter, som er tilpasset i forhold til kundernes behov i transport- og logistikbranchen. Det er blandt andet:

 

  • Samme priser på trækkere/trailere ved samme risiko
  • Forsikringsdækning for efterspændt trailer
  • Ansvarsdækning for alle trailere forsikret i ITD-ordningen
  • Pris på arbejdsskade fastsættes fremover på markedsvilkår og efter skadeforløb
  • Mulighed for tryghedsbonus (5-8%). Denne gælder uanset skadeforløb
  • Automatisk dækning i Grønt kort landene samt rabat ved kørsel kun i Danmark
  • Valgfri selvrisiko
  • Kun én selvrisiko ved skade, hvor flere produkter er involveret
  • Forbedret digitalt overblik over policer, dækninger og betingelser 
  • Månedlig opkrævning via ITD
SENESTE ITD NYT
onsdag 24. juni 2026

Hvad betyder stigende oliepriser for vognmænd?

Lukningen af Hormuzstrædet har sendt oliepriserne på en rutsjebanetur. I det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden” ser værterne nærmere på, hvordan det har ramt branchen, og hvorfor en nedsættelse af dieselafgiften ikke bør stå alene som værn mod de stigende priser.

Hvad betyder stigende oliepriser for vognmænd? >
onsdag 24. juni 2026

Nye arbejdstidsregler for undtaget kørsel træder i kraft 1. juli 2026

Fra den 1. juli 2026 skal chauffører overholde arbejdstidsreglerne for mobile lønmodtagere, når de udfører kørsel, der er undtaget fra køre- og hviletidsreglerne efter de nationale undtagelser.

Nye arbejdstidsregler for undtaget kørsel træder i kraft 1. juli 2026 >
onsdag 24. juni 2026

Nye takografkrav: Sådan er ledsagebiler omfattet

Efter dialog med Færdselsstyrelsen er der nu nyt om, hvilke ledsagebiler styrelsen anser for omfattet af de nye regler om takograf og køre- og hviletid.

Nye takografkrav: Sådan er ledsagebiler omfattet >