torsdag 10. januar 2019 20:55

Transportudvalg afviser kompromisser på vejpakken

Transportudvalget i Europa-Parlamentet har stemt om de kommende regler for vejgodstransportsektoren, og det endte med, at kun et kompromis om cabotage blev vedtaget, mens alle kompromisser inden for udstationering samt køre- og hviletid blev afvist.

Politikerne i Europa-Parlamentets transportudvalg mødtes torsdag den 10. januar 2019 i Bruxelles for at stemme om vejpakkens første del. Der var lagt op til en nervepirrende afstemning med forskellige bud på ændringsforslag inden for de tre mest vanskelige dele af vejpakken: køre- og hviletid, cabotage og udstationering.

 

Afstemningen resulterede i en afvisning af alle kompromisser inden for udstationering samt køre- og hviletid.

 

Cabotage derimod blev stemt igennem med 27 stemmer for og 21 imod.

 

- Dagens resultat viser i høj grad, hvor vanskelig forhandlingsprocessen har været på vejpakkens første del, og det er endnu uvist, hvad næste skridt kommer til at være, siger ITD’s erhvervspolitiske konsulent i Bruxelles, Emma Hadrovic

 

Hovedelementerne i de vedtagne kompromisændringer på cabotage er følgende:

 

- at cabotageperioden begrænses til højest 3 dage med et ubegrænset antal ture

 

- at transportvirksomhederne efter cabotagekørslen ikke må foretage cabotage i samme medlemsland inden for 60 timer (karensperiode) efter tilbagevenden til transportvirksomhedens etableringsland, og indtil der er udført en ny international transport fra etableringslandet

 

- at køretøjet skal vende tilbage til etableringslandet mindst en gang hver fjerde uge

 

Det er uvist, hvordan hele Europa-Parlamentet vil forholde sig til dagens resultat og splittelsen af vejpakkens første del. Afstemningen i dag er nemlig ikke den endelige, idet transportudvalgets position skal godkendes på et plenarmøde, hvor alle parlamentets politikere skal afgive deres stemme og mulige kompromisforslag, før trilogforhandlingerne med de øvrige institutioner kan påbegynde.

 

ITD sender information ud, når der er nyt i sagen.

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
mandag 02. november 2026

ITD samlede den sjællandske transportbranche til endnu et velbesøgt Åbent Vognmandsmøde

Verdenssituationen, dansk politik og transportbranchens egne udfordringer var på programmet, da ITD lørdag samlede mere end 100 branchefolk til Åbent Vognmandsmøde hos Scania i Ishøj.

ITD samlede den sjællandske transportbranche til endnu et velbesøgt Åbent Vognmandsmøde >
fredag 30. oktober 2026

Bulgarien: Midlertidige kørselsrestriktioner på A2 ved Sofia

Fra i dag, den 30. oktober, til den 9. november gælder der på udvalgte tidspunkter kørselsrestriktioner for lastbiler over 12 ton på A2 Hemus mellem Sofia og Botevgrad. Restriktionerne skyldes akut reparationsarbejde i Topli Dol-tunnelen.

Bulgarien: Midlertidige kørselsrestriktioner på A2 ved Sofia >
torsdag 29. oktober 2026

Vognmanden: Hvad betyder usikkerheden i landbruget for vognmændene?

Transportbranchen mærker også konsekvenserne af landbrugets usikre fremtid. I det nye afsnit af Vognmanden fortæller Rasmus De Klerk Jørgensen fra HV-Transport om, hvad der er på spil for danske vognmænd og livet i landdistrikterne.

Vognmanden: Hvad betyder usikkerheden i landbruget for vognmændene? >