tirsdag 09. juni 2020 14:06

Fair og lige konkurrencevilkår et skridt nærmere med EU’s Vejpakke

Nu ser det endelig ud til, at EU’s Vejpakke falder på plads, så vejen er banet for fair og lige konkurrencevilkår i den europæiske vejtransportsektor.

Mandag aften godkendte Europa-Parlamentets Transportkomité den længe ventede Vejpakke, der sætter rammerne for vejgodstransporterne i Europa. Det er et stort og vigtigt skridt mod nye regler for vejgodstransportsektoren, og Vejpakken er nu gjort klar til sin endelige politiske vedtagelse, som vil finde sted på Europa-Parlamentets plenarsamling i juli.

 

Dermed ser det ud til at mange års intense politiske forhandlinger endelig kommer i mål.

 

- Fra ITD’s side har det været afgørende, at vi får fair og lige konkurrencevilkår på europæisk plan. Det får man kun med ensartede regler, og derfor er der virkelig grund til at glæde sig over, at det langt om længe er lykkedes at nå til enighed om Vejpakken, siger Jens Hvid Bang, chefkonsulent i ITD’s politiske afdeling.

 

Når Vejpakken forventeligt bliver godkendt på Europa-Parlamentets plenarsamling i juli, skal den offentliggøres i EU-tidende, før den kan træde i kraft i medlemslandene.

 

- Når vejpakken er vedtaget, fortsætter vi vores politiske arbejde. Det bliver nemlig helt afgørende, hvordan medlemslande fortolker og anvender reglerne, og her vil vi fra ITD’s side holde skarpt øje med, at der ikke opstår smuthuller og uhensigtsmæssige nationale fortolkninger og særregler. Reglerne skal anvendes og håndhæves ens, og derfor vil vi gå i tæt dialog med både de danske myndigheder og udenlandske myndigheder, så vi kan sikre, at reglerne kommer til at virke efter hensigten, siger Jens Hvid Bang.

 

SENESTE ITD NYT
fredag 09. oktober 2026

Kun to virksomhedsadgange til EMS2-vejnettet er godkendt: ITD efterlyser screening efter svensk model

Et nyt ministersvar viser, at kun to ruter er godkendt under virksomhedsordningen for dobbelttrailervogntog siden november 2024. Det understreger igen behovet for at foretage screening efter den svenske model, siger køreteknisk ekspert Steffen Johannsen.

Kun to virksomhedsadgange til EMS2-vejnettet er godkendt: ITD efterlyser screening efter svensk model >
fredag 09. oktober 2026

ITD-direktør: Den nye bødemodel er en akademisk skrivebordsøvelse

Regeringen har ikke lavet nogen beregninger af, hvordan den nye vejafgiftsbødemodel vil påvirke bødeudstedelsen. Det skærper ITD’s mistanke om, at modellen kun er en lempelse på papiret, siger administrerende direktør Stefan K. Schou til Lastbil Magasinet.

ITD-direktør: Den nye bødemodel er en akademisk skrivebordsøvelse >
torsdag 08. oktober 2026

Tjek din Telepass og minimér risikoen for bøder

For at mindske risikoen for bøder i forbindelse med betaling af vejafgift anbefaler vi, at du gennemgår dine Telepass-enheder og kontrollerer, at de er korrekt installeret og tilmeldt de relevante lande. Vi anbefaler desuden, at du udskifter Telepass SAT med Telepass K1.

Tjek din Telepass og minimér risikoen for bøder >