søndag 02. oktober 2022 20:00

ITD ansætter adm. direktør fra egne rækker

Den 1. oktober er Stefan K. Schou tiltrådt som adm. direktør for ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, efter at have været konstitueret siden starten af august.

Stefan K. Schou er fra 1. oktober 2022 tiltrådt som adm. direktør for ITD efter at have været konstitueret på posten siden d. 8. august 2022.  

 

Inden da har 44-årige Stefan K. Schou i en årrække varetaget stillingen som chef for Medlemsservice i ITD, hvor han har oparbejdet et stort kendskab til ITD’s medlemsvirksomheder og medarbejdere.

 

ITD’s bestyrelse ser frem til at fortsætte samarbejdet med Stefan K. Schou.

 

- Vi er fra bestyrelsens side rigtig glade for, at vi nu har en direktør, som både kender huset, foreningen og medlemmerne. Det giver ro og tryghed i forhold til, hvor vi skal hen fremadrettet, siger John A. Skovrup, bestyrelsesformand i ITD.

 

Og det er også et drømmejob for den nye adm. direktør, som er taknemmelig for bestyrelsens beslutning om at tilbyde ham posten.

 

- Jeg er glad og taknemmelig over, at ITD’s bestyrelse har vist mig den tillid. ITD har gennem sin næsten 75 år lange historie altid været en helt særlig forening. Jeg glæder mig til sammen med ITD’s stærke medlemmer og dygtige medarbejdere at fortsætte ITD’s historie ind i fremtiden, siger Stefan K. Schou, adm. direktør i ITD.

 

Stefan K. Schou har tidligere arbejdet for bl.a. DI, Venstre på Christiansborg, ligesom han har været selvstændig erhvervsdrivende inden for IT-branchen. 

 

 

 

 

SENESTE ITD NYT
torsdag 11. juni 2026

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret

Fra den 1. juli 2026 indfører Holland en kilometerbaseret vejafgift. Har du Telepass gennem VIALTIS, skal du kontakte os, så vi kan tilføje Holland til din enhed.

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret >
torsdag 11. juni 2026

Vejarbejde medfører kortvarig spærring ved frakørsel 62 Kolding Ø

Frakørsel 62 Kolding Ø vil være spærret i sydgående retning mod Kolding fra onsdag den 17. juni 2026 kl. 18.30 til torsdag den 18. juni 2026 kl. 06.00. Hvis du skal mod Kolding Ø/Kolding Havn, skal du ud på en mindre omkørsel.

Vejarbejde medfører kortvarig spærring ved frakørsel 62 Kolding Ø >
tirsdag 09. juni 2026

Vær opmærksom på trafikale ændringer i Schweiz og Tjekkiet

Motorvej A1 i Schweiz vil være lukket for trafik i retning mod toldstedet i Bardonnex ved grænsen til Frankrig fra mandag den 15. juni 2026 til og med onsdag den 17. juni 2026. I Tjekkiet vil rastepladsen ved Rozvadov på motorvej D5 være lukket i den ene retning i flere måneder fra den 1. juli til den 15. november 2026.

Vær opmærksom på trafikale ændringer i Schweiz og Tjekkiet >