onsdag 02. marts 2022 19:28

ITD: Rusland og Hviderusland skal smides ud af IRU

Den polske transportorganisation TLP har i dag foreslået, at russiske og hviderussiske organisationer bliver smidt ud af den internationale transportorganisation IRU, ligesom de vil have de internationale transportkvoter ”CEMT-kvoter” suspenderet for transportører fra disse lande. ITD støtter til fulde Polen i disse ønsker

Russiske og hviderussiske deltagere i den internationale transportorganisation IRU bør smides ud som følge af Ruslands invasion af Ukraine. Det har den polske transportorganisation TLP i dag foreslået, og ITD støtter til fulde sine polske kollegaer i disse ønsker.

 

-I ITD bakker vi klart op om Polens forslag om at smide Rusland og Hviderusland ud af IRU samt i øvrigt alle de steder, hvor de har deres gøren. Der skal trykkes på alle knapper for at stoppe det vanvid, som Putin har sat i gang. Rusland og deres allierede skal isoleres mest muligt, men det skal naturligvis ikke gå ud over nødforsyninger og andre fornødenheder til Ukraine, siger bestyrelsesformand for ITD, Christian Sørensen Madsen.

 

TLP foreslår også, at de internationale ”CEMT-kvoter” bør suspenderes for transportører fra Rusland og Hviderusland. CEMT kvoter tillader virksomheder at transportere gods i grænseoverskridende godstrafik mellem CEMT-medlemsstater, bl.a. OECD-landene og række øst- og sydøsteuropæiske stater.

 

ITD bakker også fuldt op om dette forslag, som vil begrænse virksomheder fra de to lande i at udføre grænseoverskridende godstransport.

 

-Vi skal alt gøre, hvad vi kan for at ramme Rusland, også i transportverdenen – og det haster, afslutter Christian Sørensen Madsen

 

SENESTE ITD NYT
torsdag 16. juli 2026

E45/E20 ved Kolding: Ændringer i vejarbejdet fra uge 34

Vejdirektoratet har orienteret os om kommende ændringer i vejarbejdet på E45/E20 nord om Kolding. Fra uge 34 bliver frakørsel 63 Bramdrupdam spærret i sydgående retning, og der skal udføres aften- og natarbejde under broen ved Vejlevej.

E45/E20 ved Kolding: Ændringer i vejarbejdet fra uge 34 >
tirsdag 14. juli 2026

Østrig: Nye sommerkørselsforbud på A10

Kører din virksomhed international transport gennem Østrig, skal du være opmærksom på nye kørselsforbud for tunge køretøjer på A10 Tauernmotorvejen.

Østrig: Nye sommerkørselsforbud på A10 >
mandag 13. juli 2026

Frankrig: Skovbrande lukker motorveje og veje

Kører din virksomhed international transport i Frankrig, bør du i øjeblikket holde dig opdateret om en række skovbrande, der påvirker trafikken og har ført til flere vejlukninger.

Frankrig: Skovbrande lukker motorveje og veje >