torsdag 23. februar 2023 12:48

Her er ITD’s nye digitale magasin

ITD lancerer i dag sit nye digitale magasin. Det handler om power, passion og perspektiv.

Gennem magasinet ønsker vi at inspirere både medlemsvirksomheder og samarbejdspartnere med nye vinkler på vejgodstransportbranchen.

I det første nummer bringer vi en række personlige fortællinger, hvor omdrejningspunktet er power, passion og perspektiv.

Magasinet sætter desuden fokus på en væsentlig bremseproblematik, der lige nu er et af de helt store samtaleemner i branchen. For bedre bremser betaler sig – også på bundlinjen.

Vi varmer også op til den store transportmesse i Herning, portrætterer ITD-medlemsvirksomheder og præsenterer ITD’s nye rejsehold.

Undervejs i magasinet kan du gå på opdagelse i en række videoer.

Oplev magasinet her.

SENESTE ITD NYT
torsdag 18. juni 2026

Omkoblingsplads for EMS2 i Odense forsinket til efter sommerferien

Den nye omkoblingsplads for EMS2 (dobbelttrailervogntog) bliver forsinket og ventes først at stå klar i slutningen af august eller begyndelsen af september 2026.

Omkoblingsplads for EMS2 i Odense forsinket til efter sommerferien >
onsdag 17. juni 2026

Indstil dine chauffører til IRU’s eftertragtede æresdiplom

Har du en eller flere chauffører, der gennem mange år har været en uvurderlig del af din vognmandsvirksomhed? Nu kan du indstille dem til IRU’s æresdiplom og give dem en velfortjent anerkendelse af mange års ansvarlighed, professionalisme og høj faglighed.

Indstil dine chauffører til IRU’s eftertragtede æresdiplom >
tirsdag 16. juni 2026

Nye regler for anmeldelse af arbejdsulykker fra 1. juli 2026

Fra den 1. juli 2026 ændres reglerne for anmeldelse af arbejdsulykker. Læs her, hvornår en arbejdsulykke fremover skal anmeldes, og hvad du ellers skal være opmærksom på.

Nye regler for anmeldelse af arbejdsulykker fra 1. juli 2026 >