mandag 09. oktober 2023 13:14

Kom og vær med, når Transportministeren & ITD tager på tur

Transportminister Thomas Danielsen tager i de kommende måneder på turne med ITD rundt i Danmark. I fem forskellige byer får du mulighed for at stille Transportministeren netop dit spørgsmål og samtidig høre om regeringens ambitioner og planer for transportbranchen.

Tilmeld dig her.

 

Giv os dit besyv med og få svar på dine spørgsmål

Kom og giv dit besyv med i en åben dialog, når Thomas Danielsen stiller sig til rådighed hen over et par timer, hvor han både giver sit bud på fremtiden, men også tager sig tid til at give svar på spørgsmål fra publikum.

 

ITD’s direktør, Stefan K. Schou, er med som ordstyrer og interviewer også ministeren om både hans baggrund som lastvognsmekaniker, politiker og minister, og om hans politiske ambitioner på transportområdet.

 

Arrangementet er åbent for alle – både ITD-medlemmer og ikke-medlemmer – og der vil blive serveret aftensmad og drikkevarer. Til gengæld beder vi om tilmelding af hensyn til maden og praktisk planlægning. Tilmeld dig her.

 

Tid og sted:

8.11.2023:

Alex Andersen Ølund A/S, Logistikvej 25A, 5250 Odense kl. 17.00-19.00

 

20.11.2023:

ThorTrans A/S, Frederiksdalvej 14, 8940 Randers kl. 17.00-19.00

 

22.11.2023:

BHS Logistics A/S, Egedesvej 40, 4600 Køge kl. 17.30-19.30

 

11.12.2023:

Vendelbo Spedition A/S, Sprogøvej 21, 9800 Hjørring kl. 17.00-19.00

 

8.1.2024:

Nytårskur i ITD, Lyren 1, 6330 Padborg kl. 15.00-17.00

 

Program for de fire første dage:

Kl. 17.00: Åben dialog med Transportministeren – stil dine spørgsmål direkte til ham.
Adm. direktør i ITD, Stefan K. Schou, er ordstyrer, og der serveres kaffe og kage.

Kl. 18.30: Aftensmad for de tilmeldte.

Kl. 19.00: Tak for i aften.

 

Program for Nytårskur hos ITD:

Kl. 15.00: Velkomst med champagne og kransekage.

Kl. 15.15: Åben dialog med Transportministeren – stil dine spørgsmål direkte til ham.
Adm. direktør i ITD, Stefan K. Schou, er ordstyrer.

Kl. 16.30: Tidlig aftensmad for de tilmeldte.

Kl. 17.00: Tak for i dag.

  

Tilmeld dig her.

 

 

Printvenlig version her:

 

SENESTE ITD NYT
fredag 21. februar 2025

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok

Efter halvanden måneds bødecirkus lover transportminister Thomas Danielsen, at flere vejafgiftsbøder vil blive annulleret. ITD glæder sig over ministerens tilkendegivelse, men stiller sig tvivlende overfor, om annullering af enkelte bøder vil løse problemerne.

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok >
torsdag 20. februar 2025

Fordobling af bødesatser kan ende med konkurser

Folketinget har netop drøftet en fordobling af bødesatsen for ikke korrekt betalt vejafgift. ITD frygter, at forslaget vil føre til konkurser blandt danske vognmænd, men glæder sig over transportministerens tilkendegivelse af, at flere bøder vil blive annulleret.

Fordobling af bødesatser kan ende med konkurser >
onsdag 19. februar 2025

Vejafgift: ITD gør indsigelse mod over 500 bøder

ITD advarede i sidste uge om alvorlige fejl i vejafgiftssystemet. Nu har organisationen modtaget over 500 bøder, som alle gøres indsigelse mod. Myndighederne bør tage ansvar og suspendere alle bøder, indtil vejafgiftssystemet fungerer optimalt, mener formand for ITD, John Agervig Skovrup.

Vejafgift: ITD gør indsigelse mod over 500 bøder >