mandag 22. maj 2023 11:14

Transport koster penge – Grøn transport koster mange penge: Se det endelige program for konferencen 24. maj

Grøn omstilling er ikke gratis, og især omstillingen af den tunge vejtransport er kompleks og koster mange penge. Men hvem skal betale regningen, når mange transportkøbere er tilbageholdende med at betale ekstra for at få transporteret varerne grønt? Det er blandt temaerne på ITD’s konference på Christiansborg på onsdag d. 24. maj fra kl. 10.00-13.00.

ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, samler onsdag d. 24. maj vognmænd, transportkøbere, eksperter og politikere til debat om omstillingen af vejgodstransporten.

 

Der er nemlig en regning der skal betales, når vognmændene skal investere i el og andre grønne teknologier til lastbilerne. For det er dyrere at transportere gods med ellastbiler, HVO brændstof og andre alternative drivmidler.

 

Transportbranchen og politikere i arbejdstøjet

  

  • På konferencen sætter vi bl.a. fokus på, om kørselsafgifterne er det rette instrument til at sikre en grøn omstilling i vejgodstransporten. Eller om det i stedet vil gøre det endnu sværere for vognmændene at investere i nulemissionskøretøjer.

 

  • Vi tager en snak med transportkøberne og transportvirksomhederne og hører om deres erfaringer med at købe og sælge grønne transporter, og om der er efterspørgsel efter klimavenlig transport.

 

  • Og så udfordrer vi de grønne organisationer på, hvordan en vognmands virkelighed ser ud, og hvorfor den grønne omstilling er så svær. Men kan vi hjælpe hinanden og finde løsninger i fællesskab så både klimaet og vognmændene overlever?

 

Mød blandt andre skatteminister Jeppe Bruus (S), transportordførerne Niels Flemming Hansen (C), Jens Meilvang (LA) og Thomas Jensen (S) samt AVAS - Aalborg Vognmandsforretning, Fredericia Shipping A/S og L’Oreal Nordic.

 

Der er få ledige pladser, og tilmelding og kan ske her.

Se endeligt program her.

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 26. august 2026

Ny kontrolpraksis for køre- og hviletid ved undtaget kørsel

Færdselsstyrelsen oplyser, at der er ændringer på vej i styrelsens kontrolpraksis for kørsler, der er undtaget fra køre- og hviletidsreglerne. Fra den 1. september 2026 kan du ved en virksomhedskontrol bruge en tro- og loveerklæring i stedet for at indsende al dokumentation for den undtagne kørsel. Du skal dog fortsat kunne dokumentere, at betingelserne for den undtagne kørsel er opfyldt.

Ny kontrolpraksis for køre- og hviletid ved undtaget kørsel >
onsdag 26. august 2026

Moderaternes transportordfører gæster “Vognmanden”

I det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden” er Moderaternes transportordfører inviteret i studiet til en snak om tre emner, der fylder i vognmandsbranchen: vejafgift, infrastruktur og chaufførmangel.

Moderaternes transportordfører gæster “Vognmanden” >
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >