mandag 22. maj 2023 11:14

Transport koster penge – Grøn transport koster mange penge: Se det endelige program for konferencen 24. maj

Grøn omstilling er ikke gratis, og især omstillingen af den tunge vejtransport er kompleks og koster mange penge. Men hvem skal betale regningen, når mange transportkøbere er tilbageholdende med at betale ekstra for at få transporteret varerne grønt? Det er blandt temaerne på ITD’s konference på Christiansborg på onsdag d. 24. maj fra kl. 10.00-13.00.

ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, samler onsdag d. 24. maj vognmænd, transportkøbere, eksperter og politikere til debat om omstillingen af vejgodstransporten.

 

Der er nemlig en regning der skal betales, når vognmændene skal investere i el og andre grønne teknologier til lastbilerne. For det er dyrere at transportere gods med ellastbiler, HVO brændstof og andre alternative drivmidler.

 

Transportbranchen og politikere i arbejdstøjet

  

  • På konferencen sætter vi bl.a. fokus på, om kørselsafgifterne er det rette instrument til at sikre en grøn omstilling i vejgodstransporten. Eller om det i stedet vil gøre det endnu sværere for vognmændene at investere i nulemissionskøretøjer.

 

  • Vi tager en snak med transportkøberne og transportvirksomhederne og hører om deres erfaringer med at købe og sælge grønne transporter, og om der er efterspørgsel efter klimavenlig transport.

 

  • Og så udfordrer vi de grønne organisationer på, hvordan en vognmands virkelighed ser ud, og hvorfor den grønne omstilling er så svær. Men kan vi hjælpe hinanden og finde løsninger i fællesskab så både klimaet og vognmændene overlever?

 

Mød blandt andre skatteminister Jeppe Bruus (S), transportordførerne Niels Flemming Hansen (C), Jens Meilvang (LA) og Thomas Jensen (S) samt AVAS - Aalborg Vognmandsforretning, Fredericia Shipping A/S og L’Oreal Nordic.

 

Der er få ledige pladser, og tilmelding og kan ske her.

Se endeligt program her.

 

SENESTE ITD NYT
tirsdag 15. september 2026

Tak for turen: Lastbilkaravanen 2026 er kørt i mål

Vi vil gerne sende en stor tak til alle jer, der har været med til at gøre ugen mulig, og som endnu en gang har været med til at give skoleelever landet over vigtig viden om, hvordan de færdes sikkert omkring lastbiler.

Tak for turen: Lastbilkaravanen 2026 er kørt i mål >
mandag 14. september 2026

Ny omkoblingsplads til EMS2-vogntog er åbnet ved Odense

Efter flere måneders forsinkelse er den nye omkoblingsplads for EMS2-vogntog (dobbelttrailervogntog) ved Tietgenbyen i Odense nu klar til brug.

Ny omkoblingsplads til EMS2-vogntog er åbnet ved Odense >
fredag 11. september 2026

Lastbilkaravanen rundede årets tur af i Padborg

Efter fem dage med store lastbiler, musik og trafiksikkerhed for elever over hele landet nåede Lastbilkaravanen fredag til Padborg. Her var Aabenraas borgmester Jan Riber Jakobsen blandt gæsterne, da årets sidste elever fik mulighed for at opleve trafikken fra chaufførens plads.

Lastbilkaravanen rundede årets tur af i Padborg >