fredag 21. april 2023 14:22

Transportordfører til ITD på transportmessen: Det er fedt at være tilbage og mærke stemningen i branchen

ITD’s stand på transportmessen havde i dag besøg fra både Folketinget og Europa-Parlamentet. Folketingsmedlem Kenneth Fredslund (DD) og europaparlamentariker Bergur Løkke Rasmussen (M) var nemlig forbi og høre om ITD’s medlemsvirksomheder.

ITD fortsætter fredag med at byde velkommen til Transportmessen og hylde medlemsvirksomhedernes mange succeser.

 

En af de besøgende var i dag transportordfører Kenneth Fredslund fra Danmarksdemokraterne.

 

Og det var en rigtig positiv oplevelse for folketingspolitikeren, som selv kommer fra branchen og har kørt lastbil.

 

-At komme tilbage og se udviklingen og mærke stemningen igen her, det er en rigtig god oplevelse, siger Kenneth Fredslund.

 

Bakker op om ITD

Knap så positiv er Kenneth Fredslund over for den kommende lastbilafgift, som han er stor modstander af.

 

Og han bakker da også op om ITD’s opfordring til, at regeringen trækker i nødbremsen med forslaget.

 

-Som minimum skal vi have regeringen til at indse, at det vil være en rigtig god ide, hvis man udsætter afgiften til den vare, som man skal bruge, er på hylden. I dag kan vognmændene reelt set intet gøre for at opfylde den adfærdsændring, som regeringen ønsker, siger Kenneth Fredslund.

 

Bergur Løkke Rasmussen hørte om medlemsvirksomheder

Europaparlamentariker Bergur Løkke Rasmussen var også inviteret til ITD’s stand for at høre om de aktuelle udfordringer i branchen.

 

Og det gjorde indtryk på Bergur Løkke Rasmussen, som sidder i Europa-Parlamentets Transportudvalg. For han har brug for input fra virkelighedens verden i det politiske arbejde.

 

-Det er utrolig vigtigt som politiker at komme ud og opleve den virkelige verden og tale med de folk, der bliver berørt af den politik, vi laver. Både nationalt, men især i EU, hvor man måske kan være en lille smule længere væk fra dem, der bliver ramt af lovgivningen, siger Bergur Løkke Rasmussen, som blandt andet hørte udfordringerne ved at omstille lastbiler til el.

 

 

 

Formand tilfreds

ITD’s bestyrelsesformand John A. Skovrup er glad for, at politikerne tager sig tid til at komme forbi  og høre om branchen.

 

-Der sker rigtig meget med den politiske situation i disse måneder og år - både herhjemme og i EU. Og det er komplicerede regler, som branchen har meget specifikke ønsker til. Det får vi mulighed for at fortælle politikerne om en dag som i dag, siger John A. Skovrup.

 

 

SENESTE ITD NYT
fredag 11. september 2026

Lastbilkaravanen rundede årets tur af i Padborg

Efter fem dage med store lastbiler, musik og trafiksikkerhed for elever over hele landet nåede Lastbilkaravanen fredag til Padborg. Her var Aabenraas borgmester Jan Riber Jakobsen blandt gæsterne, da årets sidste elever fik mulighed for at opleve trafikken fra chaufførens plads.

Lastbilkaravanen rundede årets tur af i Padborg >
fredag 11. september 2026

Flere nærved-ulykker ved jernbaneoverkørsler

Antallet af registrerede nærved-ulykker ved jernbaneoverkørsler steg markant sidste år. Ud over de alvorlige menneskelige konsekvenser skal du være opmærksom på, at passage for rødt også kan få betydning for forsikringsdækningen.

Flere nærved-ulykker ved jernbaneoverkørsler >
torsdag 10. september 2026

Lastbilkaravanen gav Odense-elever et nyt blik på de store lastbiler

Eleverne på Seden Skole i Odense mødte torsdag ind til en skoledag lidt ud over det sædvanlige, da International Transport Danmarks trafiksikkerhedskampagne lagde vejen forbi. Fra førerhuset kunne børnene selv opleve, hvorfor det er så vigtigt, at man placerer sig rigtigt omkring lastbilerne i trafikken.

Lastbilkaravanen gav Odense-elever et nyt blik på de store lastbiler >