mandag 05. august 2024 15:54

Ansøgningspuljen for tilskud til blandt andet indkøb af nye brint- eller el-lastbiler åbner 15. august 2024

Efter endt høring åbner puljen for ansøgninger. Særligt kravet om, at tilskuddet relaterer sig til ejeren af køretøjet, skaber dog problemer, hvilket ITD flere gange har gjort opmærksom på.

Fra den 15. august 2024 kl. 10.00 kan der søges midler fra puljen til følgende:

-      Meromkostning ved indkøb af nye brint- eller el-lastbiler
-      Investering i depotladning og -tankning til brint eller el
-      Projekter, der omfatter begge dele

Midlerne uddeles efter først til mølle-princippet, men én virksomhed kan maksimalt tildeles 5 procent af puljen.

Tilskuddets størrelse beregnes ud fra virksomhedens størrelse og omkostningerne. Der gives alene tilskud til projekter/indkøb, der afholdes efter ansøgningen om tilskud er indsendt. Det betyder, at der ikke må indgås købsaftaler eller lignende, før tilskuddet er indsendt.

I puljen for 2024, som er en del af Aftale om deludmøntning af Grøn Fond, er der denne gang afsat 75 mio. kr.

Der er dog en stor udfordring i forhold til den bekendtgørelse, som har været i høring. I forhold til indkøb af nulemissionskøretøjer er det nemlig den kommende ejer af køretøjet, som skal søge tilskuddet. For køretøjer, der leases, vil det dermed være leasingselskabet, som skal ansøge om tilskud. Da en virksomhed kun kan tildeles 5 procent af puljen, vil det derfor sætte nogle store begrænsninger, da det så relaterer sig til leasingselskabet. Ligeledes vil størrelsen af tilskuddet også afhænge af, om ejeren, altså eksempelvis leasingselskabet, er en stor eller lille virksomhed.

ITD har flere gange gjort opmærksom på, at dette er problematisk, da det stærkt begrænser brugen af puljen. ITD har derfor opfordret til, at dette ændres både i denne samt i fremtidige puljer. ITD følger sagen og melder ud, såfremt der kommer nyt.

Mere om puljen og link til ansøgningen kan findes på Vejdirektoratets hjemmeside.

SENESTE ITD NYT
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >
tirsdag 18. august 2026

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge?

Når du søger momsrefusion i udlandet, kan der gå lang tid, før pengene bliver udbetalt. Gennem vores datterselskab VIALTIS kan du få momsrefusionen forudbetalt inden for 48 timer og samtidig slippe for unødigt administrativt bøvl.

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge? >
tirsdag 18. august 2026

Kørselsforbud i september 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i september 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i september 2026 >