torsdag 23. maj 2024 11:15

Bliv godt klædt på til den kilometerbaserede vejafgift i Danmark

Du kan blive klogere på den kommende kilometerbaserede vejafgift, når vi i løbet af juni holder oplæg fire forskellige steder i landet. Her kan du blandt andet høre om, hvordan systemet kommer til at fungere, samt hvad, hvor og hvordan du skal betale – og så giver vi aftensmad efterfølgende.

Den 1. januar 2025 træder den kilometerbaserede vejafgift som bekendt i kraft i Danmark, og vi vil derfor gerne gøre vores til, at du føler dig godt klædt på i forhold til de nye regler.

 

Derfor holder vi en række oplæg rundt i landet, hvor alle kan deltage, når vi besøger:

 

Padborg d. 6. juni (lukket for tilmelding)

ITD

Lyren 1, 6330 Padborg

 

Hobro d. 10. juni (lukket for tilmelding)

Hotel Amerika

Amerikavej 48, 9500 Hobro

 

Fredericia d. 11. juni

Middelfart d. 11. juni (lukket for tilmelding)

HUSET

Hindsgavl Alle 2, 5500 Middelfart

 

Ringsted d. 13. juni (lukket for tilmelding)

Hotel Sørup Herregaard

Sørupvej 26, 4100 Ringsted

 

Hvert arrangement indledes med oplæg fra 17.00 til 18.30, hvorefter der vil blive serveret lækker aftensmad.

 

Tilmeld dig arrangementet her.

 

Under vores oplæg kan du blandt andet blive klogere på de kommende CO2-emissionsklasser, proceduren og kontrollen for betaling af kilometerafgiften samt et indblik i den politiske aftale for, hvordan regeringen senere planlægger at udvide afgiften.

 

Efter hvert oplæg vil der være rig mulighed for at stille spørgsmål til vores eksperter, og du vil forhåbentlig komme hjem med en god portion ny viden efter arrangementet.

 

Sidste frist for tilmelding til første arrangement er fredag d. 31. maj. – de andre tilmeldingsfrister samt endelige lokationer opdateres løbende. Men hvis du vil være sikker på en plads til et af arrangementerne, kan du tilmelde dig allerede nu lige her.

 

 

 

Opdateret d. 7. juni 2024.

SENESTE ITD NYT
fredag 30. maj 2025

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) har fået et nyt og gratis værktøj, der skal gøre det lettere at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering >
onsdag 28. maj 2025

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører

Vognmænd giver arbejdsdrenge som Magnus et lærerigt og praktisk indblik i deres erhverv samt chaufførfaget. Det er vigtigt for vores branche, som i høj grad skriger på arbejdskraft til fremtiden, fortæller John Skovrup i det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden”.

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører >
mandag 26. maj 2025

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde

Der var både skarpe holdninger og store grin, da ITD lørdag den 24. maj 2025 samlede cirka 150 fra branchen til Åbent Vognmandsmøde hos Jens Konrad A/S. Her blev der sat fokus på branchens mange udfordringer samt delt erfaringer – og ikke mindst sparket dæk.

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde >