onsdag 24. januar 2024 14:30

Chauffører fra ITD’s medlemsvirksomheder modtog medaljer

Vejgodstransportbranchen er fyldt med dygtige chauffører, og nu kan chauffører fra flere af ITD’s medlemsvirksomheder endnu engang prale af at have bevis på netop det, i form af det flotte æresdiplom fra den internationale vognmandsorganisation IRU. Kravene for at kunne modtage diplomet er høje, og det er derfor en helt særlig anerkendelse af chaufførers arbejde og indsats, der kommer med prisen.

Hvert år er der chauffører fra hele verden, der modtager det fornemme diplom og medaljen ”IRU Diploma of Honor”. Senest blev diplomet blev ved udgangen af 2023 givet til i alt 16 danske chauffører, der alle er ansat hos ITD’s medlemsvirksomheder.

 

En chauffør kan udelukkende modtage prisen en gang, og i 2023 blev prisen uddelt til følgende chauffører fra ITD’s medlemsvirksomheder:

 

Alex Andersen Ølund A/S Jørgen Jørgensen
Thomas Johansen
Ernst Nielsen & Søn ApS Bjarne Nielsen
Dan Sørensen
Erik Stendorph Hansen
Jan Ivan Nielsen
Leif Lund Petersen
Niels Christian Lynge
Søren Filholm
Svend Erik Knudsen
Tage Høgild
Johs Toustrup ApS Karsten Enemark
Steffan Fogh
Silvasti Transport A/S Jørn Gammelgaard Jensen
Mogens Slot Pedersen
Søren Holmstrøm Kirch

 

Det glæder ITD at gode, erfarne og hensynsfulde chauffører bliver anerkendt for deres arbejde, for de er vigtige for ITD’s medlemsvirksomheder og for hele transportbranchen. Tillykke til alle med den fornemme ærespris.

 

Foto: Alex Andersen Ølund A/S (TV) og Silvasti Transport A/S (TH)

 

Foto: Johs Toustrup ApS (TV) og Ernst Nielsen & Søn ApS (TH)

 

”IRU Diploma of Honor” uddeles hvert år til dygtige chauffører, men kravene for at kunne indstilles til prisen er høje:

 

- Chaufføren skal have været aktiv i 20 år til arbejdsgiverens fulde tilfredshed

- Chaufføren skal have været ansat minimum 5 år i det nuværende firma

- Chaufføren skal have kørt minimum en million kilometer som professionel

- Chaufføren må ikke have været skyld i alvorlige trafikuheld med personskader i 20 år

- Chaufføren må ikke have haft alvorlige forseelser de seneste 5 år

- Chaufføren kan udelukkende modtage prisen én gang

SENESTE ITD NYT
fredag 30. oktober 2026

Bulgarien: Midlertidige kørselsrestriktioner på A2 ved Sofia

Fra i dag, den 30. oktober, til den 9. november gælder der på udvalgte tidspunkter kørselsrestriktioner for lastbiler over 12 ton på A2 Hemus mellem Sofia og Botevgrad. Restriktionerne skyldes akut reparationsarbejde i Topli Dol-tunnelen.

Bulgarien: Midlertidige kørselsrestriktioner på A2 ved Sofia >
torsdag 29. oktober 2026

Vognmanden: Hvad betyder usikkerheden i landbruget for vognmændene?

Transportbranchen mærker også konsekvenserne af landbrugets usikre fremtid. I det nye afsnit af Vognmanden fortæller Rasmus De Klerk Jørgensen fra HV-Transport om, hvad der er på spil for danske vognmænd og livet i landdistrikterne.

Vognmanden: Hvad betyder usikkerheden i landbruget for vognmændene? >
torsdag 29. oktober 2026

Nye kontaktveje til Toldstyrelsens Kundecenter fra 2. november

Fra den 2. november 2026 ændrer Toldstyrelsen kontaktvejene til Kundecentret for spørgsmål om told og toldsystemer. Fremover kan du benytte en ny kontaktformular til skriftlige henvendelser, mens telefoniske henvendelser samles på ét nummer.

Nye kontaktveje til Toldstyrelsens Kundecenter fra 2. november >