onsdag 24. januar 2024 14:30

Chauffører fra ITD’s medlemsvirksomheder modtog medaljer

Vejgodstransportbranchen er fyldt med dygtige chauffører, og nu kan chauffører fra flere af ITD’s medlemsvirksomheder endnu engang prale af at have bevis på netop det, i form af det flotte æresdiplom fra den internationale vognmandsorganisation IRU. Kravene for at kunne modtage diplomet er høje, og det er derfor en helt særlig anerkendelse af chaufførers arbejde og indsats, der kommer med prisen.

Hvert år er der chauffører fra hele verden, der modtager det fornemme diplom og medaljen ”IRU Diploma of Honor”. Senest blev diplomet blev ved udgangen af 2023 givet til i alt 16 danske chauffører, der alle er ansat hos ITD’s medlemsvirksomheder.

 

En chauffør kan udelukkende modtage prisen en gang, og i 2023 blev prisen uddelt til følgende chauffører fra ITD’s medlemsvirksomheder:

 

Alex Andersen Ølund A/S Jørgen Jørgensen
Thomas Johansen
Ernst Nielsen & Søn ApS Bjarne Nielsen
Dan Sørensen
Erik Stendorph Hansen
Jan Ivan Nielsen
Leif Lund Petersen
Niels Christian Lynge
Søren Filholm
Svend Erik Knudsen
Tage Høgild
Johs Toustrup ApS Karsten Enemark
Steffan Fogh
Silvasti Transport A/S Jørn Gammelgaard Jensen
Mogens Slot Pedersen
Søren Holmstrøm Kirch

 

Det glæder ITD at gode, erfarne og hensynsfulde chauffører bliver anerkendt for deres arbejde, for de er vigtige for ITD’s medlemsvirksomheder og for hele transportbranchen. Tillykke til alle med den fornemme ærespris.

 

Foto: Alex Andersen Ølund A/S (TV) og Silvasti Transport A/S (TH)

 

Foto: Johs Toustrup ApS (TV) og Ernst Nielsen & Søn ApS (TH)

 

”IRU Diploma of Honor” uddeles hvert år til dygtige chauffører, men kravene for at kunne indstilles til prisen er høje:

 

- Chaufføren skal have været aktiv i 20 år til arbejdsgiverens fulde tilfredshed

- Chaufføren skal have været ansat minimum 5 år i det nuværende firma

- Chaufføren skal have kørt minimum en million kilometer som professionel

- Chaufføren må ikke have været skyld i alvorlige trafikuheld med personskader i 20 år

- Chaufføren må ikke have haft alvorlige forseelser de seneste 5 år

- Chaufføren kan udelukkende modtage prisen én gang

SENESTE ITD NYT
onsdag 03. juni 2026

ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden

International Transport Danmark (ITD) ønsker Signe Munk tillykke med udnævnelsen som transportminister og minister for land og by. Nu skal regeringsgrundlagets løfter om bedre erhvervsvilkår omsættes til konkrete løsninger for vognmændene.

ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden >
tirsdag 02. juni 2026

Husk oplysningsfristen den 30. juni 2026

Hvis dit selskabs indkomstår følger kalenderåret, skal oplysningsskemaet for selskabsskat være indberettet senest den 30. juni 2026. Du kan med fordel gå i gang i god tid, så der er tid til at få styr på eventuelle spørgsmål eller manglende oplysninger.

Husk oplysningsfristen den 30. juni 2026 >
mandag 01. juni 2026

Bro mellem Bulgarien og Rumænien lukker 24 timer den 4. juni

Hvis du har transporter mellem Bulgarien og Rumænien i denne uge, skal du være opmærksom på, at broforbindelsen over Donau ved grænseovergangen Ruse lukker for lastbiltrafik torsdag den 4. juni 2026 fra kl. 09.00 til fredag den 5. juni 2026 kl. 09.00.

Bro mellem Bulgarien og Rumænien lukker 24 timer den 4. juni >