torsdag 08. februar 2024 14:00

Hvem fortjener en særlig hyldest?

Transportbranchen er fuld af dygtige folk, der holder Danmark kørende, og lige nu har du mulighed for at nominere den vognmand eller virksomhed, du mener fortjener at vinde FDE Fondens Initiativpris 2024. Vinderen kåres på ITD’s generalforsamling i april og modtager et legat på 50.000 kr.

Vi bliver altid glade, når nogen ønsker at hylde vores vigtige branche. Derfor håber vi, at du vil benytte chancen for at nominere en kandidat til FDE Fondens Initiativpris 2024. Prisen kan gives til virksomheder, organisationer, uddannelses- og forskningsinstitutioner eller enkeltpersoner, der har vist et særligt initiativ, der kan være med til at understøtte og videreudvikle dansk godstransport og logistik og styrke erhvervets konkurrenceevne.

 

Vi ved, at der sidder mange kvalificerede kandidater derude, store som små, så gør transportbranchen den tjeneste at fortælle om dem, så en af dem kan blive anerkendt for sin ekstraordinære indsats.

 

Det er ikke kun ITD’s medlemsvirksomheder, der kan indstilles til prisen, men alle virksomheder og personer i transportbranchen.

 

Vinderen kåres på ITD’s generalforsamling

Vinderen af FDE Fondens Initiativpris 2024 udnævnes på ITD’s generalforsamling, der i år finder sted på Nyborg Strand i april. Her håber vi at se rigtig mange af jer til en god generalforsamling efterfulgt af en forrygende fest – mere info følger herom inden længe.

 

Forslag til prismodtagere kan indsendes i perioden 1.-29. februar. Du kan læse mere om FDE Fondens Initiativpris og nominere din kandidat her.

SENESTE ITD NYT
fredag 19. juni 2026

Oplysningsfristen nærmer sig: Undgå fejl, når du indberetter til skat

Fristen for at oplyse resultatet for 2025 nærmer sig for både selskaber og personligt ejede virksomheder. Det kan koste både tid og penge, hvis indberetningen bliver glemt eller udfyldt forkert. Her får du overblik over fristerne og de klassiske fejl, du bør undgå.

Oplysningsfristen nærmer sig: Undgå fejl, når du indberetter til skat >
torsdag 18. juni 2026

Omkoblingsplads for EMS2 i Odense forsinket til efter sommerferien

Den nye omkoblingsplads for EMS2 (dobbelttrailervogntog) bliver forsinket og ventes først at stå klar i slutningen af august eller begyndelsen af september 2026.

Omkoblingsplads for EMS2 i Odense forsinket til efter sommerferien >
onsdag 17. juni 2026

Indstil dine chauffører til IRU’s eftertragtede æresdiplom

Har du en eller flere chauffører, der gennem mange år har været en uvurderlig del af din vognmandsvirksomhed? Nu kan du indstille dem til IRU’s æresdiplom og give dem en velfortjent anerkendelse af mange års ansvarlighed, professionalisme og høj faglighed.

Indstil dine chauffører til IRU’s eftertragtede æresdiplom >