mandag 29. april 2024 11:15

ITD Arbejdsgiver har holdt generalforsamling

ITD Arbejdsgiver afholdt lørdag den 27. april 2024 sin ordinære generalforsamling. John A. Skovrup fortsætter som foreningens formand, Arne Færch Mikkelsen er nyvalgt til bestyrelsen, mens Dan Dahlmann Kristensen blev valgt ind som suppleant.

ITD Arbejdsgiver afholdt lørdag d. 27. april 2024 sin ordinære generalforsamling i Fredericia. Fra talerstolen aflagde bestyrelsesformanden for ITD Arbejdsgiver, John A. Skovrup, sin beretning, hvor han bl.a. kunne fortælle medlemmerne, at foreningens medlemstal har været stigende.

 I det forgangne år er 33 nye medlemmer kommet til, så det totale medlemstal nu er oppe på 133, dertil kommer 14 støttemedlemmer, og de tal håber formanden bliver endnu højere i det kommende år.

”Vi vil selvfølgelig gerne have endnu flere med, og det kan I hjælpe til med. Vi har ikke sælgere ansat i ITD Arbejdsgiver. Derfor er det vigtigt, at vores medlemmer, når I er ude i virkeligheden, fortæller og skaber den gode fortælling om vores forening, og hvordan vi udgør det frie alternativ til stavnsbåndet,” lød opfordringen fra formanden til medlemmerne.

Der var på generalforsamlingen valg til én bestyrelsespost, og den gik til Arne Færch Mikkelsen (Brdr.Færch Distribution ApS, Hobro) efter bestyrelsesmedlemmet Svend Erik Brogaard (Vognmand SV.E. Brogaard A/S, Holstebro) på forhånd havde meddelt, at han ikke modtog genvalg.

Udpegede medlemmer fra ITD blev John A. Skovrup (J. A. Skovrup ApS, Bække) og Michael Hansen (Løgumkloster Vognmandsforretning ApS, Løgumkloster).

På suppleantposterne var begge suppleanter på valg, og her blev Frede Matzen (Frede Matzen ApS, Ribe) genvalgt, mens Dan Dahlmann Kristensen (Brdr. Kristensen ApS, Skærbæk) blev valgt ind som ny suppleant. Kim Lassen (Agro Trucks Trading ApS, Aabenraa) havde inden generalforsamlingen meddelt, at han ikke søgte genvalg.

På den efterfølgende konstituering blev John A. Skovrup (J. A. Skovrup ApS, Bække) udpeget som formand for ITD Arbejdsgiver, mens Johnny Schirrmacher (J.O. Rasmussen & Co. A/S, Greve) blev genvalgt til ny næstformand.

Dermed udgøres bestyrelsen i ITD Arbejdsgiver af:
Formand: John A. Skovrup
Næstformand: Johnny Schirrmacher
Anders Bennedsen
Michael Hansen
Arne Færch Mikkelsen

Suppleanter:
1. suppleant: Dan Dahlmann Kristensen
2. suppleant: Frede Matzen

SENESTE ITD NYT
fredag 10. oktober 2025

Vintersæsonen nærmer sig, og det medfører pligt om brug af vinterdæk og snekæder i mange lande

Det er vigtigt at være opmærksom på regler om påbud om brug af vinterdæk og snekæder. ITD giver dig her en oversigt over de krav, du skal være opmærksom på.

Vintersæsonen nærmer sig, og det medfører pligt om brug af vinterdæk og snekæder i mange lande >
fredag 03. oktober 2025

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande

De danske myndigheder udsteder ikke vejafgiftsbøder til køretøjer fra Ungarn og Spanien, afslører nye oplysninger. International Transport Danmark kalder det endnu et eksempel på, hvordan den kilometerbaserede vejafgift er hastet igennem, mens Danmarksdemokraterne kalder det en åbenlys konkurrenceforvridning.

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande >
fredag 03. oktober 2025

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november

Du kan stadig nå at melde dig til ITD's bestyrelse på tour i oktober-november i Hobro, Fredericia eller Ringsted, med fokus på vores fælles fremtid og de vigtigste dagsordener for branchen. Nyeste status på vejafgifter samt et indblik i, hvordan ITD arbejder for at gøre det lettere at være vognmand i hverdagen, er hovedemnerne. Derudover vil vi præsentere de mange fordele ved dit medlemskab og de tiltag, vi har sat i gang. Vi vil lytte til dine tanker og idéer om ITD's nuværende tilstand og fremtidige retning.

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november >