torsdag 10. oktober 2024 12:46

ITD inviterer til Åbent Vognmandsmøde

Lørdag den 9. november 2024 kl. 10.00 - 14.00, Sejer og Sønnichsen A/S – Egelund 39, 6200 Aabenraa

Kom og vær med, når vi inviterer til spark-dæk-møde for branchen. Her kan du hilse på dine kollegaer – vognmænd, producenter og andre fagfolk. Enten hos de forskellige udstillere eller over den solide frokost med pattegris og flødekartofler.

Adm. direktør Stefan K. Schou får en god snak med vognmanden Benny Nielsen fra Fredsø Vognmandsforretning ApS, hvorefter foredragsholder Nils Villemoes giver et uddrag af sit populære foredrag “Bøvl!”. Brian Mørk runder dagen af med at sætte gang i lattermusklerne, når han tager kærlig hånd om transportbranchen.

Du kan se hele programmet her.

Tilmeld dig vognmandsmødet her.

SENESTE ITD NYT
fredag 14. august 2026

Der er stadig plads på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb

Vil I styrke sikkerheden for jeres chauffører? Der er stadig ledige pladser på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb i Kolding og Slagelse i efteråret. På forløbene får I konkrete værktøjer og inspiration til, hvordan I kan forebygge ulykker og skabe en tryggere hverdag for jeres chauffører.

Der er stadig plads på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb >
torsdag 13. august 2026

Ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding fra næste uge

Fra mandag den 17. august 2026 skal du være opmærksom på flere ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding. Frakørsel 63 Bramdrupdam bliver spærret i sydgående retning i knap tre uger, og samtidig vil der være aften- og natarbejde på motorvejen under broen ved Vejlevej.

Ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding fra næste uge >
onsdag 12. august 2026

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører

Den 9. september 2026 afholder IRU en online workshop om reglerne for udstationering af chauffører. Her kan du blive klogere på kontrol, dokumentation og beregning af aflønning. På programmet er blandt andet en paneldebat om efterlevelse og kontrol af reglerne, hvor vores chefjurist Maria Feldberg deltager.

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører >