lørdag 13. april 2024 16:00

Medlemmerne gav genvalg til bestyrelsen i ITD

Ved ITD’s generalforsamling på Hotel Nyborg Strand lørdag den 13. april gav medlemmerne genvalg til de fire bestyrelsesmedlemmer, der var på valg.

Kandidaterne til bestyrelsen for International Transport Danmark (ITD) havde på forhånd fået en indikation af, at der fra medlemmernes side er tilfredshed med dens arbejde, da der ikke var opstillet nogle modkandidater til den siddende bestyrelse.

 

Punkt 4 på generalforsamlingens dagsorden faldt dermed hurtigt på plads. Det betyder, at følgende kandidater blev genvalgt til bestyrelsen:

 

  • John Agervig Skovrup (J.A. Skovrup ApS, Bække) 
  • Jørgen Kudsk (Kudsk & Nissum A/S, Vojens)  
  • Jens Peter Fallesen (Frema Transport ApS, Ishøj) 
  • Michael Hansen (Løgumkloster Vognmandsforretning ApS)

 

Følgende kandidater blev genvalgt som suppleanter til bestyrelsen:

 

  • Leo Andersen (Dansk Biotransport A/S, Holstebro) 
  • Klaus Jensen (Brdr. Jensens Godstransport A/S, Nørre Alslev) 
  • Jens Aage Daugaard (Torben Rafn A/S, Sommersted)

 

Umiddelbart efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig, og her var der genvalg til henholdsvis formands- og næstformandsposten til John Agervig Skovrup og Jens Peter Fallesen.

 

Dermed ser International Transport Danmarks bestyrelse således ud:

 

Formand: John Agervig Skovrup 

Næstformand: Jens Peter Fallesen 

 

Øvrige Bestyrelsesmedlemmer:

 

Jørgen Kudsk

Michael Hansen 

René Bülow 

Christina Baun Hansen 

Ole Velbæk

 

Den ny- og genvalgte bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, var efter generalforsamlingen stolt og glad for, at medlemmerne havde fornyet hans mandat.

 

”Jeg synes vi er inde i en rigtig god og spændende periode i International Transport Danmark (ITD), og den udvikling har medlemmerne nu givet mig mandat til at fortsætte med at være en del af. Så jeg vil gerne sige en stor tak til medlemmerne for deres tillid og et stort tillykke til mine kollegaer, der også har fået genvalg. Jeg glæder mig til at fortsætte vores gode samarbejde”, fortæller John Agervig Skovrup.

 

Bestyrelsesmedlemmer i ITD vælges for to år ad gangen, mens suppleanter vælges for et år ad gangen.

SENESTE ITD NYT
fredag 03. oktober 2025

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande

De danske myndigheder udsteder ikke vejafgiftsbøder til køretøjer fra Ungarn og Spanien, afslører nye oplysninger. International Transport Danmark kalder det endnu et eksempel på, hvordan den kilometerbaserede vejafgift er hastet igennem, mens Danmarksdemokraterne kalder det en åbenlys konkurrenceforvridning.

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande >
fredag 03. oktober 2025

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november

Du kan stadig nå at melde dig til ITD's bestyrelse på tour i oktober-november i Hobro, Fredericia eller Ringsted, med fokus på vores fælles fremtid og de vigtigste dagsordener for branchen. Nyeste status på vejafgifter samt et indblik i, hvordan ITD arbejder for at gøre det lettere at være vognmand i hverdagen, er hovedemnerne. Derudover vil vi præsentere de mange fordele ved dit medlemskab og de tiltag, vi har sat i gang. Vi vil lytte til dine tanker og idéer om ITD's nuværende tilstand og fremtidige retning.

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november >
torsdag 02. oktober 2025

Flere affaldsmodtagere skal indberette til Affaldsdatasystemet

Flere aktører med pligt til at indberette, ny indberetningsfrist og ændrede affaldsfraktionskoder. Det er blandt konsekvenserne af en ny bekendtgørelse om Affaldsdatasystemet, som forventes at træde i kraft den 1. januar 2026.

Flere affaldsmodtagere skal indberette til Affaldsdatasystemet >