lørdag 13. april 2024 16:00

Medlemmerne gav genvalg til bestyrelsen i ITD

Ved ITD’s generalforsamling på Hotel Nyborg Strand lørdag den 13. april gav medlemmerne genvalg til de fire bestyrelsesmedlemmer, der var på valg.

Kandidaterne til bestyrelsen for International Transport Danmark (ITD) havde på forhånd fået en indikation af, at der fra medlemmernes side er tilfredshed med dens arbejde, da der ikke var opstillet nogle modkandidater til den siddende bestyrelse.

 

Punkt 4 på generalforsamlingens dagsorden faldt dermed hurtigt på plads. Det betyder, at følgende kandidater blev genvalgt til bestyrelsen:

 

  • John Agervig Skovrup (J.A. Skovrup ApS, Bække) 
  • Jørgen Kudsk (Kudsk & Nissum A/S, Vojens)  
  • Jens Peter Fallesen (Frema Transport ApS, Ishøj) 
  • Michael Hansen (Løgumkloster Vognmandsforretning ApS)

 

Følgende kandidater blev genvalgt som suppleanter til bestyrelsen:

 

  • Leo Andersen (Dansk Biotransport A/S, Holstebro) 
  • Klaus Jensen (Brdr. Jensens Godstransport A/S, Nørre Alslev) 
  • Jens Aage Daugaard (Torben Rafn A/S, Sommersted)

 

Umiddelbart efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig, og her var der genvalg til henholdsvis formands- og næstformandsposten til John Agervig Skovrup og Jens Peter Fallesen.

 

Dermed ser International Transport Danmarks bestyrelse således ud:

 

Formand: John Agervig Skovrup 

Næstformand: Jens Peter Fallesen 

 

Øvrige Bestyrelsesmedlemmer:

 

Jørgen Kudsk

Michael Hansen 

René Bülow 

Christina Baun Hansen 

Ole Velbæk

 

Den ny- og genvalgte bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, var efter generalforsamlingen stolt og glad for, at medlemmerne havde fornyet hans mandat.

 

”Jeg synes vi er inde i en rigtig god og spændende periode i International Transport Danmark (ITD), og den udvikling har medlemmerne nu givet mig mandat til at fortsætte med at være en del af. Så jeg vil gerne sige en stor tak til medlemmerne for deres tillid og et stort tillykke til mine kollegaer, der også har fået genvalg. Jeg glæder mig til at fortsætte vores gode samarbejde”, fortæller John Agervig Skovrup.

 

Bestyrelsesmedlemmer i ITD vælges for to år ad gangen, mens suppleanter vælges for et år ad gangen.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 05. maj 2026

Har du lyttet til “Vognmanden”?

I ITD's podcast “Vognmanden” tager John Skovrup hver måned brancheaktuelle emner op i godt selskab med udvalgte gæster og eksperter. I det nye afsnit kan du blive klogere på udfordringerne med toldekspeditionerne.

Har du lyttet til “Vognmanden”? >
fredag 01. maj 2026

Køkaos ved Kolding: Nye tiltag skal lette lastbiltrafikken

Vejdirektoratet sætter nu gang i flere tiltag, der skal forbedre fremkommeligheden på E20/E45 ved Kolding. ITD tager positivt imod ændringerne, som kommer efter dialog med branchen.

Køkaos ved Kolding: Nye tiltag skal lette lastbiltrafikken >
fredag 01. maj 2026

DIWASS: Flere EU-lande følger overgangsordning for bilag VII

Flere EU-lande har meldt ud, at de – ligesom Danmark – vil benytte overgangsordningen for grønlistet affald (bilag VII) frem til 1. januar 2027. Tyskland er blandt de lande, der har bekræftet dette. Vi giver dig her overblikket over de øvrige lande, der følger overgangsordningen.

DIWASS: Flere EU-lande følger overgangsordning for bilag VII >