tirsdag 09. januar 2024 16:10

Transportministeren kom til nytårskur hos ITD

Det nye år var knap skudt i gang, før Thomas Danielsen (V) hoppede i ministerbilen og satte kursen mod ITD i Padborg. Her var han nemlig inviteret til et brag af en nytårskur fuld af transportglade gæster, der glædede sig til at indlede det nye år med et indblik i ministerens tanker om branchens fremtid.

De lige knap 200 fremmødte stod klar til at tage imod Transportministeren, da han i går ankom til ITD’s store nytårskur i Padborg. Med kransekage i hænderne og champagne i glassene var alle klar til at skyde det nye år i gang på fornemmeste vis.  

 

For femte og sidste gang stod ITD’s adm. direktør, Stefan K. Schou, klar på scenen til at indlede dagens debat, der denne gang blandt andet bød på emner som udvidelsen af vejnettet for dobbelttrailervogntog og regeringens planer for fremtidens drivmiddelinfrastruktur.

 

Implementeringen af kilometerafgiften skal være mindst mulig kompliceret

Undervejs på turnéen har Thomas Danielsen flere gange lagt vægt på, at kilometerafgiften ikke er Venstres gode påfund. I går supplerede ministeren så med at sige, at han ser en stor vigtighed i, at implementeringen af kilometerafgiften gøres så lidt kompliceret for de danske vognmænd som muligt – og det vil han gøre sit for.

 

Han fortalte samtidig, hvordan regeringen gennem forskellige kontroller vil sikre, at alle betaler kilometerafgiften, så vi kan sikre en fair konkurrence i branchen. Det gælder desuden også på området med parkering, hvor branchen oplever udfordringer med, at udenlandske chauffører kører fra regningen. Men her påpegede ministeren, at der er en udfordring i den europæiske lovgivning, der gør det sværere at håndhæve, end det vil være ved kilometerafgiften.   

 

Transportminister Thomas Danielsen afsluttede med at takke ITD for det gode samarbejde. Her påpegede han blandt andet, hvordan turnéen med ITD har gjort ham klogere på branchen, og hvordan han har noteret sig flere ting ned, han ikke var klar over, som han helt oprigtigt vil tage med sig hjem og kigge nærmere på.

 

ITD takker også for en forrygende turné og ser frem til at fortsætte det gode samarbejde med Transportminister Thomas Danielsen i det nye år.

 

SENESTE ITD NYT
fredag 13. februar 2026

Bliv klar til den nye kilometerbaserede vejafgift i Holland

Fra den 1. juli 2026 indfører Holland en kilometerbaseret vejafgift for lastbiler med en teknisk tilladt totalvægt over 3,5 ton. Nu har du mulighed for at deltage i et webinar og få en praktisk gennemgang af reglerne, så du kan forberede dig i god tid og undgå overraskelser.

Bliv klar til den nye kilometerbaserede vejafgift i Holland >
torsdag 12. februar 2026

Sådan påvirker stormen i Frankrig din kørsel

Kraftig blæst, oversvømmelser og risiko for laviner påvirker i øjeblikket trafikken i det sydlige og vestlige Frankrig. Kører du i området, skal du være opmærksom på forbud for lastbiler over 7,5 ton, særlige parkeringskrav og nedsatte hastigheder på flere strækninger.

Sådan påvirker stormen i Frankrig din kørsel >
onsdag 11. februar 2026

Husk momsfristen den 2. marts

Hvis du indberetter moms kvartalsvis eller halvårligt, er der en vigtig frist lige om hjørnet. Senest den 2. marts 2026 skal både indberetning og betaling være på plads, hvis du vil undgå rykkere, gebyrer og ekstra bøvl.

Husk momsfristen den 2. marts >