fredag 13. december 2024 16:34

Transportministeren melder sig klar til at afskaffe 25-timers-reglen

Transportminister Thomas Danielsen melder sig klar at afskaffe 25-timers-reglen og rækker ud til branchen. Det sker efter ITD's kritik af ordningen, der kalder kontrollen af reglerne for dybt konkurrenceforvridende. ITD glæder sig over Thomas Danielsens melding.

Til januar har 25-timers-reglen 6-års jubilæum, men den har langtfra været en succeshistorie for danske vognmænd.

Parkeringsvagter har stået for kontrollen, og det har resulteret i massevis af afgifter for alt mellem himmel og jord. Samtidig har reglerne ramt skævt, da det kun er danske vognmænd, som har været forpligtede til at betale, da der i EU ikke findes et fælles indkrævningssystem.

Det fik i starten af december ITD’s formand, John Agervig Skovrup, til at foreslå at afskaffe reglen og flytte alle ressourcerne til kontrollen over i tungvognspolitiets kontrol af ugehvilet. Derfor bliver der også taget godt imod ministerens udmelding.

"25-timers-reglen har udviklet sig til en farce, hvor staten bruger ressourcer på at genere vognmænd. Det dur ikke, og det er dejligt, at transportministeren lytter,” udtaler John A. Skovrup.

Ministerens udmelding kom i Lastbilmagasinet, men hvorvidt kontrollen for 25-timers-reglen ligeledes vil blive afskaffet, vidner historien ikke noget om.

Hos ITD understreger John A. Skovrup vigtigheden af, at ressourcerne bliver flyttet til indsatser, der betyder noget. Årsagen skal findes i, at tungvognspolitiet kan udskrive bøder i stedet for afgifter og derudover også har nogle andre beføjelser såsom tilbageholdelse af køretøjer, der har stor effekt på indkrævningen.

"Hvis den statssanktionerede p-vagts-forfølgelse af danske vognmænd fortsætter, så er vi nærmest lige vidt. Indsatser i tungvognspolitiet vil være fair, da det er det samme for alle, da politiet udskriver bøder og kan indkræve ved kasse 1. Det vil også frigøre plads på rastepladser, da de ikke bliver brugt til lange ugehvil i samme grad,” siger John A. Skovrup.

ITD følger fortsat sagen tæt.

SENESTE ITD NYT
fredag 09. oktober 2026

Kun to virksomhedsadgange til EMS2-vejnettet er godkendt: ITD efterlyser screening efter svensk model

Et nyt ministersvar viser, at kun to ruter er godkendt under virksomhedsordningen for dobbelttrailervogntog siden november 2024. Det understreger igen behovet for at foretage screening efter den svenske model, siger køreteknisk ekspert Steffen Johannsen.

Kun to virksomhedsadgange til EMS2-vejnettet er godkendt: ITD efterlyser screening efter svensk model >
fredag 09. oktober 2026

ITD-direktør: Den nye bødemodel er en akademisk skrivebordsøvelse

Regeringen har ikke lavet nogen beregninger af, hvordan den nye vejafgiftsbødemodel vil påvirke bødeudstedelsen. Det skærper ITD’s mistanke om, at modellen kun er en lempelse på papiret, siger administrerende direktør Stefan K. Schou til Lastbil Magasinet.

ITD-direktør: Den nye bødemodel er en akademisk skrivebordsøvelse >
torsdag 08. oktober 2026

Tjek din Telepass og minimér risikoen for bøder

For at mindske risikoen for bøder i forbindelse med betaling af vejafgift anbefaler vi, at du gennemgår dine Telepass-enheder og kontrollerer, at de er korrekt installeret og tilmeldt de relevante lande. Vi anbefaler desuden, at du udskifter Telepass SAT med Telepass K1.

Tjek din Telepass og minimér risikoen for bøder >