onsdag 26. november 2025 16:16

Anklagemyndigheden tilbagekalder vejafgiftsstraffesager

Fredagens fire straffesager mod vognmænd for ubetalte vejafgiftsbøder tilbagekaldes på ubestemt tid. Ifølge International Transport Danmarks direktør, Stefan K. Schou, er Anklagemyndighedens timing fuldstændig hensynsløs.

Fredag den 28. november 2025 skulle de fire første straffesager for ubetalte vejafgiftsbøder have været for en dommer i Aalborg Byret. Straffesagerne er nu aflyst, efter Anklagemyndigheden onsdag middag har meldt ud, at de tilbagekalder straffesagerne på ubestemt tid. Tilbagekaldelsen sker efter brancheorganisationen International Transport Danmarks (ITD) anmodninger om præjudiciel forelæggelse for EU-Domstolen:

 

“Helt fra start har vi rakt ud til myndighederne og gjort det klart, at det er rendyrket ressourcespild at føre straffesagerne, før vores stævning af staten er afgjort. Vejafgiftsbøderne bryder tydeligt med EU’s proportionalitetsprincip, og det principielle spørgsmål skal naturligvis afklares, før man trækker enkelte vognmænd for en dommer,” udtaler Stefan K. Schou, direktør for International Transport Danmark.

 

ITD har gennem længere tid kritiseret, at straffesagerne overhovedet blev sat i kalenderen, før lovligheden af vejafgiftens bødepraksis er afgjort. Organisationen har stævnet Skatteministeriet og Transportministeriet for brud på EU’s proportionalitetsprincip, fordi alle vejafgiftsbøder udstedes med en fast sats – 4.500 kroner og siden 1. juli 2025 9.000 kroner – uanset den påståede forseelses karakter.

 

Udsættelse kommer midt i uløst hovedspørgsmål

 ITD repræsenterer tre ud af de fire vognmænd, der fredag skulle have været for en dommer. Ifølge ITD’s direktør, Stefan K. Schou, er timingen for tilbagekaldelsen yderst kritisabel:

 

“Anklagemyndigheden kommer frem til konklusionen om udsættelse i absolut sidste øjeblik. Det er fuldstændig hensynsløst, at man tvinger de pågældende vognmænd til at bruge dyrebar tid og ressourcer på forberedelsen til sagerne – og derefter tilbagekalder sagerne på ubestemt tid.”

 

Anklagemyndigheden oplyser, at det er vurderet, at det er mest hensigtsmæssigt at afklare de EU-retlige problemstillinger, inden straffesagerne påbegyndes. ITD repræsenterer gennem advokat Sune Klinge fra offersen:christoffersen vognmandsfirmaerne Scandi Logistics, Lauge Transport og Vognmand Finn Nielsen i de tilbagekaldte straffesager om ubetalte vejafgiftsbøder. Brancheorganisationen afventer fortsat et svarskrift på deres stævning af Skatteministeriet og Transportministeriet.

SENESTE ITD NYT
fredag 08. maj 2026

Miljøstyrelsen afholder to nye webinarer om DIWASS

Miljøstyrelsen har planlagt to nye DIWASS-webinarer. Samtidig har vi i International Transport Danmark bedt styrelsen om hurtig afklaring af, hvem der skal kunne oprettes som brugere og acceptere transporter i systemet.

Miljøstyrelsen afholder to nye webinarer om DIWASS >
torsdag 07. maj 2026

Østrig: Lukning af Brennerpasset den 30. maj 2026

Lørdag den 30. maj 2026 vil en planlagt forsamling på A13 Brennermotorvejen medføre omfattende trafikale lukninger langs hele Brennerpasset. Der findes ingen lokale omkørselsmuligheder, og der forventes massive trafikale udfordringer både på selve dagen samt i dagene op til og efter.

Østrig: Lukning af Brennerpasset den 30. maj 2026 >
torsdag 07. maj 2026

Øget pres på central transportkorridor: ITD kalder på handling

Når vejgodstransporten mellem Danmark og Tyskland i høj grad samler sig på én central forbindelse gennem Schleswig-Holstein, stiger presset på infrastrukturen. International Transport Danmark understreger behovet for nye og forbedrede alternative ruter.

Øget pres på central transportkorridor: ITD kalder på handling >