torsdag 31. juli 2025 12:52

ITD advarer: Vejafgiftsbøder overgives nu til politiet

ITD – International Transport Danmark – ser nu de første eksempler på vejafgiftsbøder, der lander hos politiet. Derfor advarer brancheorganisationen vognmændene: Et nyt bødeforlæg fra politiet kræver en ny indsigelse – også selvom der tidligere er klaget.

På det første halvår med den kilometerbaserede afgift, der trådte i kraft den 1. januar 2025, er der udstedt omkring 40.000 vejafgiftsbøder. En stor del af bøderne skyldes ifølge brancheorganisationen for vejgodstransport, ITD, tekniske systemfejl og hændelige, menneskelige fejl.

 

Men selv i disse tilfælde af fejl bliver indsigelserne som regel afvist af Sund & Bælt, erfarer ITD. Derfor har brancheorganisationen rådgivet sine medlemmer til ikke at betale de afviste bødeindsigelser. Ved betaling anerkender man bøden – og ifølge ITD bør vognmænd naturligvis ikke tage skylden på sig, medmindre de reelt har begået en fejl. I de sager, hvor bøden ikke er blevet betalt, bliver sagen overgivet til politiet, der overtager den strafferetlige behandling. ITD ser nu de første eksempler på dette, og budskabet til medlemmerne er klart:

 

“Får du en ny bøde fra politiet, skal du reagere inden for den fastsatte frist. Det gør du ved at gøre indsigelse på ny og bede om et retsmøde, og her står ITD selvfølgelig klar til at rådgive dig. Det gælder, uanset om du eller ITD allerede har gjort indsigelse én gang. Systemet opfatter det som en ny sag – og hvis du ikke svarer, risikerer du en dom uden varsel,” fortæller John Agervig Skovrup, formand for ITD.

 

ITD har klaget til EU: Statens vejafgiftsbøder er ulovlige

Sideløbende med den juridiske rådgivning til medlemmerne offentliggjorde brancheorganisationen i marts, at statens sanktionsmodel for vejafgiftsovertrædelser er ulovlig. Alle vejafgiftsbøder følger nemlig en vejledende sats, der hverken tager hensyn til overtrædelsens karakter eller alvor. Ifølge ITD er det i strid med EU-lovgivningen, og på den baggrund har organisationen indgivet en formel klage til EU-Kommissionen.

 

John Agervig Skovrup understreger, at ITD vil følge sagen helt til sidste punktum: “Vi har sagt det før, og vi siger det gerne igen. Det her handler ganske enkelt om at sikre vognmændenes retssikkerhed – og vi giver ikke op. Vi følger vejafgiftsskandalen helt til dørs.”

 

ITD opfordrer fortsat alle medlemmer til at kontakte organisationen, hvis de modtager uretmæssige vejafgiftsbøder. I disse tilfælde foretager brancheorganisationen en juridisk vurdering og gør indsigelse i de sager, hvor der er grundlag. Den 29. juli 2025 har ITD på vegne af medlemmer og VIALTIS-kunder gjort indsigelse i omkring 3.000 bødesager – og tallet er fortsat stigende.

SENESTE ITD NYT
fredag 15. maj 2026

Forvent nedetid i DMS den 30. maj

DMS, det digitale system til toldbehandling, opdateres lørdag den 30. maj 2026. Du skal være opmærksom på, at det kan betyde midlertidig nedetid i systemet.

Forvent nedetid i DMS den 30. maj >
onsdag 13. maj 2026

Du kan stadig nå at få del i puljen til grøn omstilling

Uddelingen af midler til den grønne omstilling af tung vejtransport er godt i gang, men der er stadig penge tilbage i puljen. Så hvis du overvejer at investere i ellastbiler eller ladeinfrastruktur, er det måske nu, du skal søge.

Du kan stadig nå at få del i puljen til grøn omstilling >
tirsdag 12. maj 2026

Husk momsfristen den 1. juni

Hvis du indberetter moms kvartalsvis, er der en vigtig frist lige om hjørnet. Senest den 1. juni 2026 skal både indberetning og betaling være på plads, hvis du vil undgå rykkere, gebyrer og ekstra bøvl.

Husk momsfristen den 1. juni >