onsdag 12. marts 2025 16:20

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet

ITD registrerer i øjeblikket et stort antal uretmæssige vejafgiftsbøder, hvor et kontrolpunkt i Nordjylland udsteder bøder til køretøjer, der på det påståede overtrædelsestidspunkt har befundet sig et helt andet sted. En alvorlig fejltype, der får formanden for ITD til at sætte spørgsmålstegn ved, om vognmænd kan stole på kontrolsystemet.

Siden den nye kilometerbaserede vejafgift trådte i kraft ved årsskiftet, har danske vognmænd modtaget uretmæssige bødeforlæg i et stort antal. Derfor har ITD, siden slutningen af januar, opfordret alle medlemmer og VIALTIS-kunder til at indsende alle deres vejafgiftsbøder til juridisk vurdering. Pr. 12. marts 2025 har ITD modtaget over 900 bøder, som der alle gøres indsigelser mod.

 

I den sammenhæng har ITD opdaget en ny uretmæssig bødetype, som alle medlemmer og VIALTIS-kunder nu opfordres til at være opmærksomme på. Ved et specifikt kontrolpunkt i Nordjylland udstedes der uretmæssige vejafgiftsbøder til lastbiler, der beviseligt har holdt stille eller opholdt sig i et andet land på tidspunktet for den påståede overtrædelse. Det fortæller formand for ITD, John Agervig Skovrup:

 

“Efter Sund & Bælts oplysninger er der tale om 647 vejafgiftsbøder udstedt i tidsrummet 4. februar til 11. marts 2025. Alligevel har de først i dag meldt ud, at de bøder, hvor tidsstemplet er forkert, vil blive annulleret. Jeg er dybt forarget over, at fejl af denne karakter opstår – og fortsætter i så lang tid, uden at blive rettet.”

 

ITD frygter, at flere kontrolpunkter udsteder fejlagtige bøder

Den nye fejltype indikerer, at der kan være fejl ved andre kontrolpunkter rundt om i landet. Det får formand for ITD, John Agervig Skovrup, til at efterspørge mere åbenhed, så ansvaret for at identificere fejlbehæftede kontrolpunkter ikke alene påhviler vognmændene:

 

“Det kan da ikke passe, at vi vognmænd gøres ansvarlige for at opdage et defekt kontrolpunkt, og dernæst skal bruge vores ressourcer på at få annulleret bøder, der er givet på et fuldstændig uforklarligt grundlag. Det ville være på sin plads, hvis Sund & Bælt påtog sig sit ansvar, og reagerede hurtigere, når der er fejl i deres system. Systemfejl skal ikke være vognmændenes problem.”

 

John Agervig Skovrup opfordrer i denne sammenhæng alle medlemmer og VIALTIS-kunder til at være opmærksomme på, om udstedte bøder stemmer overens med køretøjets kørsel. Medlemmer og kunder, der har Telepass via VIALTIS, kan fortsat sende deres vejafgiftsbøder til ITD’s chefjurist på mail: mfe@itd.dk. Vedhæft gerne dokumentation for, hvor bilen har befundet sig på det påståede overtrædelsestidspunkt. 

SENESTE ITD NYT
fredag 09. oktober 2026

Kun to virksomhedsadgange til EMS2-vejnettet er godkendt: ITD efterlyser screening efter svensk model

Et nyt ministersvar viser, at kun to ruter er godkendt under virksomhedsordningen for dobbelttrailervogntog siden november 2024. Det understreger igen behovet for at foretage screening efter den svenske model, siger køreteknisk ekspert Steffen Johannsen.

Kun to virksomhedsadgange til EMS2-vejnettet er godkendt: ITD efterlyser screening efter svensk model >
fredag 09. oktober 2026

ITD-direktør: Den nye bødemodel er en akademisk skrivebordsøvelse

Regeringen har ikke lavet nogen beregninger af, hvordan den nye vejafgiftsbødemodel vil påvirke bødeudstedelsen. Det skærper ITD’s mistanke om, at modellen kun er en lempelse på papiret, siger administrerende direktør Stefan K. Schou til Lastbil Magasinet.

ITD-direktør: Den nye bødemodel er en akademisk skrivebordsøvelse >
torsdag 08. oktober 2026

Tjek din Telepass og minimér risikoen for bøder

For at mindske risikoen for bøder i forbindelse med betaling af vejafgift anbefaler vi, at du gennemgår dine Telepass-enheder og kontrollerer, at de er korrekt installeret og tilmeldt de relevante lande. Vi anbefaler desuden, at du udskifter Telepass SAT med Telepass K1.

Tjek din Telepass og minimér risikoen for bøder >