mandag 27. januar 2025 12:32

Vejafgift: ITD vil hjælpe vognmænd af med uretmæssige bøder

ITD opfordrer nu medlemmer til at indsende deres bøder, så organisationen kan hjælpe vognmændene med at vurdere og gøre indsigelser mod de uretmæssige af slagsen.

Det kører ikke helt som smurt med vejafgifterne på de danske veje. Siden opstarten af den kilometerbaserede vejafgift ved årsskiftet er der blevet sendt betydelige mængder bøder ud til danske vognmænd, og det fik i sidste uge Sund & Bælt til at meddele, at bøder udskrevet før den 9. januar vil blive annulleret på grund af opstartsvanskeligheder.

ITD har arbejdet med vejafgifter internationalt i tre årtier, og her er man ikke overrasket over, at der er problemer. Derfor opfordrer ITD nu alle medlemmer – uanset om deres udbyder er Brobizz, ØresundPAY eller Telepass – samt kunder, der har Telepass gennem VIALTIS, til at sende deres bøder ind, så ITD kan lave en juridisk vurdering af dem. Hvis bøderne er uretmæssige, vil ITD ligeledes hjælpe med at lave indsigelser.

”Vi frygter, at der gemmer sig mange systemfejl, og når vi har erfaringen med det, vil vi gerne hjælpe. Det er selvfølgelig positivt, at Sund & Bælt har meddelt, at bøderne fra før den 9. januar er annulleret, men udgangspunktet for os er, at ingen skal betale bøder, som ikke er retmæssige – heller ikke efter den 8. januar,” siger formand for ITD, John Agervig Skovrup.

Bekymringen skyldes, at ITD har set forskellige typer fejl i andre lande, der har indført kilometerbaseret vejafgift, og at man allerede nu kan se flere af de samme fejl herhjemme:

”Vi har vognmænd, der har fået bøder, selvom systemet har lyst grønt og været tilsluttet. Vi har endda eksempler på vognmænd, der har betalt vejafgift, som de skal, men alligevel har fået bøder. Det dur åbenlyst ikke, så derfor opfordrer vi nu til at sende alt ind. Vi skal nok vurdere rimeligheden og afgøre, om der skal tages yderligere skridt,” udtaler John Agervig Skovrup.

Bøder kan sendes til chefjurist Maria Feldberg på mfe@itd.dk.

SENESTE ITD NYT
torsdag 25. juni 2026

Vejafgift: Nye bødesatser fra 26. juni

Efter pres fra os i ITD ændres den uretmæssige bødemodel for vejafgiften. Fra den 26. juni kan nogle bøder sættes ned eller annulleres, men satserne er stadig høje, og de vognmænd, der allerede er ramt, mangler fortsat en løsning.

Vejafgift: Nye bødesatser fra 26. juni >
torsdag 25. juni 2026

Vejafgift: Ny minister tilbagetrækker ulovlig bødemodel

By-, Land- og Transportministeriet har nu anerkendt, at bødemodellen for den kilometerbaserede vejafgift er ulovlig. Men bødeniveauerne er fortsat for høje, flere situationer er uafklarede, og der er endnu ikke taget hånd om de ulovligt udstedte bøder, påpeger direktøren for International Transport Danmark.

Vejafgift: Ny minister tilbagetrækker ulovlig bødemodel >
torsdag 25. juni 2026

Nye EU-regler skal gøre det lettere at beregne transportens CO₂-aftryk

EU har vedtaget nye regler, som skal give én fælles metode til at beregne og dokumentere transportens CO₂e-udledninger. Målet er at gøre rapporteringen lettere at håndtere, når kunder efterspørger klimadata.

Nye EU-regler skal gøre det lettere at beregne transportens CO₂-aftryk >