tirsdag 05. august 2025 16:38

Vejafgift: Sund & Bælt taber sag om mørklægning af vejafgiftsdata

Sund & Bælts afslag på aktindsigt i vigtige vejafgiftsdata er nu ophævet, og beslutningen skal omgøres. Afgørelsen falder efter en formel klage fra ITD i juni og er ifølge ITD’s formand en vigtig sejr for vognmændenes retssikkerhed.

I slutningen af juni 2025 klagede ITD formelt over Sund & Bælts afvisninger af aktindsigt i vejafgiftsdata. ITD kunne nemlig ikke få indsigt i de data, der ligger til grund for transportministerens fremstilling af vejafgiften som en velfungerende ordning, der er kommet godt “på plads”. Dermed har ITD ikke haft mulighed for at efterprøve den succesfortælling, som ministeren har præsenteret.

 

“Det er mildest talt bemærkelsesværdigt, at Sund & Bælt mørklægger centrale vejafgiftsdata og forhindrer offentligheden i at efterprøve myndighedernes egne udsagn. Vejafgiftssystemet udsteder bøder automatisk, og derfor er gennemsigtighed helt afgørende for retssikkerheden. Afgørelsen er et vigtigt skridt mod mere transparens,” udtaler ITD’s formand, John Agervig Skovrup.

 

ITD genkender ikke transportministerens fremstilling af vejafgiftssystemet. I løbet af det første halvår med den kilometerbaserede vejafgift er der udstedt omkring 40.000 bøder – cirka det tredobbelte af, hvad der var budgetteret med på finansloven for hele år 2025. ITD peger på, at en stor del af denne massive bøderegn skyldes tekniske systemfejl og hændelige, menneskelige fejl.

 

Afgørelsen er endelig

I klagen fremhævede ITD, at udlevering af oplysningerne er afgørende for gennemsigtighed og kontrol med myndighedernes forvaltning. ITD påpegede også, at miljørelaterede oplysninger skal stilles til rådighed for offentligheden – uanset deres form. Når dataene allerede foreligger elektronisk og nemt kan udtrækkes, skal de ifølge lovgivningen udleveres.

 

Nægtelsen af aktindsigt er nu ophævet, og Sund & Bælt skal omgøre beslutningen. Afgørelsen, der er truffet af formanden for Miljø- og Fødevareklagenævnet, er endelig og kan ikke indbringes for en anden administrativ myndighed.

 

ITD melder ud, når Sund & Bælt har behandlet anmodningen om aktindsigt på ny.

SENESTE ITD NYT
onsdag 03. juni 2026

ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden

International Transport Danmark (ITD) ønsker Signe Munk tillykke med udnævnelsen som transportminister og minister for land og by. Nu skal regeringsgrundlagets løfter om bedre erhvervsvilkår omsættes til konkrete løsninger for vognmændene.

ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden >
tirsdag 02. juni 2026

Husk oplysningsfristen den 30. juni 2026

Hvis dit selskabs indkomstår følger kalenderåret, skal oplysningsskemaet for selskabsskat være indberettet senest den 30. juni 2026. Du kan med fordel gå i gang i god tid, så der er tid til at få styr på eventuelle spørgsmål eller manglende oplysninger.

Husk oplysningsfristen den 30. juni 2026 >
mandag 01. juni 2026

Bro mellem Bulgarien og Rumænien lukker 24 timer den 4. juni

Hvis du har transporter mellem Bulgarien og Rumænien i denne uge, skal du være opmærksom på, at broforbindelsen over Donau ved grænseovergangen Ruse lukker for lastbiltrafik torsdag den 4. juni 2026 fra kl. 09.00 til fredag den 5. juni 2026 kl. 09.00.

Bro mellem Bulgarien og Rumænien lukker 24 timer den 4. juni >