onsdag 01. april 2026 16:04

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos

Med blot få dages varsel har Østrig indført kørselsforbud i påsken. Det skaber uforudsigelige vilkår for vognmændene og forsinker transporter på tværs af Europa, advarer International Transport Danmark (ITD).

Østrig har med tre dages varsel indført kørselsforbud den 3. og 4. april 2026 på Brenner-motorvejen og Inntal-motorvejen. Den sene varsling er langt fra enestående og rammer igen transporterne gennem landet, så virksomheder ikke kan planlægge deres kørsel.

 

“Det er helt uacceptabelt, at så vidtgående restriktioner bliver meldt ud med så kort varsel. Når man ikke giver branchen mulighed for at planlægge deres transporter, så får det direkte konsekvenser for leverancer, chauffører og virksomheder i Europa,” siger Maria Feldberg, international chef i ITD.

 

De nye kørselsforbud gælder blandt andet på motorvejene A12 (Inntal) og A13 (Brenner) og på en række øvrige strækninger i påsken og hen over sommeren. De rammer især transittrafikken mellem Italien og Tyskland – en af Europas vigtigste transportkorridorer.

 

Langvarigt problem på Brenner-motorvejen

Problemerne med de østrigske kørselsforbud er langt fra nye. I årevis har de østrigske myndigheder – særligt i Tyrol – indført restriktioner på Brenner-motorvejen, som har skabt store forsinkelser og kilometerlange køer på op til 80 kilometer.

 

“Vi ser igen og igen, at nationale kørselsrestriktioner bliver brugt til at begrænse den internationale transport. Det er i praksis et angreb på den frie bevægelighed af varer i EU, og det er ikke holdbart,” siger Maria Feldberg.

 

EU-Kommissionen har tidligere kritiseret Østrig for denne praksis, og en retssag ved EU-Domstolen om de østrigske kørselsforbud forventes at tage fart i foråret med første retsmøde den 21. april 2026.

 

ITD opfordrer til, at der på EU-plan indføres klare tidsfrister for varsling af kørselsforbud, så transportvirksomheder får en reel mulighed for at planlægge deres kørsel – og at EU i højere grad griber ind, når nationale tiltag spænder ben for det indre marked.

SENESTE ITD NYT
fredag 17. april 2026

ITD-bestyrelsesmedlem i Debatten: “Man kan ikke svømme uden vand”

Klaus Jensen satte torsdag aften ord på vognmændenes virkelighed i DR’s Debatten, hvor stigende brændstofpriser og manglende elinfrastruktur presser branchen.

ITD-bestyrelsesmedlem i Debatten: “Man kan ikke svømme uden vand” >
fredag 17. april 2026

Muligt landsdækkende transportstop i Italien fra 20. april

Der er aktuelt stor usikkerhed i den italienske transportbranche, hvor kraftigt stigende dieselpriser og manglende politiske tiltag har fået branchen til at varsle en mulig landsdækkende strejke. Hvis strejken bliver en realitet fra den 20. april 2026, kan det føre til blokerede veje og forsinkelser.

Muligt landsdækkende transportstop i Italien fra 20. april >
tirsdag 14. april 2026

Bliv klar til nye EU-regler for varebiler i international transport

Den 28. april 2026 har du mulighed for at deltage i et webinar om de nye EU-regler for varebiler i international transport, som betyder, at varebiler bliver omfattet af reglerne på køre- og hviletidsområdet fra den 1. juli 2026.

Bliv klar til nye EU-regler for varebiler i international transport >