tirsdag 30. juni 2026 11:04

ITD-formand: Prioritering er positivt, men strømmen skal frem hurtigere

Den nye akutplan prioriterer transportens adgang til elnettet. Det er positivt, men den skal følges af hurtigere netudbygning, større forsyningssikkerhed og konkrete løsninger for ladning af ellastbiler, understreger International Transport Danmark.

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget har indgået en politisk forståelse om en akutplan for elnettet. Planen skal gøre det muligt at prioritere mellem nye nettilslutninger, når kapaciteten er begrænset, frem for alene at fordele den efter et først-til-mølle-princip.

 

“I årevis er vi vognmænd blevet mødt af afgifter, krav og støtteordninger, der skal skubbe os over i ellastbiler, men alt for mange må stadig vente længe og uden klare svar på den strøm, der skal få dem ud at køre. Derfor er det selvfølgelig positivt, at transporten nu får en prioriteret plads i køen til elnettet,” siger John Agervig Skovrup, formand for International Transport Danmark (ITD).

 

Prioriteringsmodellen består af fire kategorier, hvor kategori 1 har højeste prioritet. Her placeres blandt andet mindre erhverv inden for transport, mens større tilslutninger til elektrificering af transport som udgangspunkt hører til kategori 2.

 

Klare kriterier og mere elnet er nødvendigt

For transportvirksomhederne er det afgørende, at afgrænsningen mellem kategori 1 og 2 bliver tydelig. Det skal samtidig være gennemskueligt, hvordan kriterierne for netvenlighed anvendes, så virksomhederne kan vurdere deres muligheder, inden de investerer i ellastbiler og ladeinfrastruktur.

 

“Som vognmand skal du ikke være i tvivl om, hvilken kategori din depotladning hører til, eller hvad der skal til for at få adgang til nettet. Kriterierne skal være gennemsigtige og kunne anvendes i praksis, så man som virksomhed kan planlægge investeringer, ruter og kundeleverancer. Samtidig må vi ikke bilde os ind, at prioritering løser selve problemet. Der skal ganske enkelt bygges mere elnet,” siger John Agervig Skovrup.

 

Lovforslaget skal nu sendes i offentlig høring og forventes fremsat efter sommerferien. Regeringen skal desuden komme med oplæg til en hurtigere realisering af eltransmissionsprojekter og en energiinfrastrukturplan frem mod 2035. ITD opfordrer fortsat til, at transportens konkrete ladebehov indarbejdes i planen – særligt ved terminaler, lagre, havne, erhvervsområder og langs de store transportkorridorer.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 11. august 2026

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter

Den lave vandstand i Rhinen har fået flere tyske delstater til midlertidigt at lempe kørselsforbuddene, så gods, der ikke kan transporteres ad vandvejen, i stedet kan transporteres på land. Undtagelserne gælder kun transporter, der erstatter godstransport ad vandvejen. Se her, hvor lempelserne gælder.

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter >
tirsdag 11. august 2026

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter

International Transport Danmark advarer sine medlemmer mod dobbelte p-afgifter efter en række sager, hvor private parkeringsselskaber har opkrævet vognmænd to gange for samme parkering.

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter >
tirsdag 11. august 2026

Husk momsfristen den 1. september

Fristen for indberetning af moms nærmer sig, og senest den 1. september 2026 skal du have indberettet momsen for første halvår 2026 eller andet kvartal 2026. Her får du et overblik over, hvad du skal være opmærksom på, når du indberetter.

Husk momsfristen den 1. september >