Begræns de nye spærretider til en etårig forsøgsordning

Det var planen, at danske særtransportvirksomheder fra 1. juli 2017 skulle tilpasse sig nye regler om periodiske spærretider i myldretidstrafikken på en række motorvejsstrækninger. Regelændringen kommer som led i et politisk ønske om spærretid for særtransporter med en længde på 50 meter eller derover på en række motorvejsstrækninger i Jylland, i Trekantsområdet og på Fyn.
- Vi kvitterer for udskydelsen af indfasningen af spærretider for særtransporter over 50 meter. Vi har dog samtidig en klar forventning om, at myndighederne kan give sikkerhed for, at der er den nødvendige kapacitet på rastepladserne, så særtransporterne kan køre ind og parkere, når de nye regler træder i kraft. Det gælder ikke kun de to annoncerede rastepladser i Frøslev og Kværkeby. Der skal generelt flere rastepladser til for at kunne håndtere særtransporterne og den øvrige lastbiltrafik, siger Jørn-Henrik Carstens, chefkonsulent i ITD.
Samtidig ønsker ITD, at ordningen indfases som en etårig forsøgsordning med statusmøder, hvor Transport-, Bygnings- og Boligministeriet allerede efter 6 måneder indkalder transportvirksomheder, vindmølleproducenter og relevante organisationer til at evaluere effekten af spærretiderne, herunder omkostninger for erhvervene.
- Vores bekymring går på, at man med spærretider risikerer at ramme en række erhverv – herunder særligt særtransportvirksomhederne og vindmølleindustrien. Det er afgørende, at vi følger forsøget tæt og sikrer, at spærretiderne ikke medfører tab af arbejdspladser. Tab af arbejdspladser vil i første ombæring ramme transportvirksomheder og vindmølleproducenter, hvilket på længere sigt vil kunne hæmme væksten i Danmark, siger Jørn-Henrik Carstens.