mandag 27. februar 2017 09:02

Ny rapport: Det indre marked styrker Danmarks vækst

Danmark styrkes af det frie indre marked. Det viser en dugfrisk rapport fra Erhvervsministeriet. Vejgodstransportens brancheorganisation ITD er enig i erhvervsminister Brian Mikkelsens konklusioner og advarer om, at nationale stramninger af den frie bevægelighed i EU kan ramme den danske eksport.

EU’s indre marked skaber vækst og arbejdspladser til Danmark. Det viser en ny undersøgelse, som Erhvervsministeriet har fået udarbejdet. ITD støtter op om erhvervsministerens konklusioner fra rapporten. Den viser blandt andet, at ved at være en del af EU's indre marked stilles danske virksomheder bedre, og fra erhvervsminister Brian Mikkelsen lyder det, at vi alle har en fælles opgave i at sikre, at det indre marked også fremadrettet er velfungerende og attraktivt, så vi alle sammen kan nyde godt af gevinsterne ved at handle med hinanden. 

- Rapporten viser med al tydelighed, hvor vigtigt det indre marked er for Danmark og danske virksomheder. Vores medlemmer transporterer dagligt varer fra industrien og produktionsvirksomhederne ud i de europæiske markeder og bidrager derigennem stærkt til den danske vækst og arbejdspladser. Men det forudsætter, at de har fri bevægelighed til at udføre deres arbejde, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD.

Danske virksomheder har med det indre marked adgang til 500 millioner forbrugere, og rapporten viser, at det indre marked er den klart største aftager af danske varer og tjenesteydelser. I 2015 blev der produceret varer for 396 milliarder kroner til det indre marked. Dermed afsættes 62 procent af den danske vareeksport på det indre marked. Det indre marked fører desuden til en varig stigning i Danmarks eksport på knap 7 procent.

Fasthold det indre markeds styrker

Konklusionerne i Erhvervsstyrelsens rapport er vigtige ikke mindst i disse dage, hvor diskussionen om indførelse af stramninger på transportområdet via nationale særregler er blevet fremført politisk af DF og SF med støtte på en række punkter af S.

- ITD’s standpunkt er helt klar i denne sag. Nationale hegnspæle hører ikke hjemme i Danmark. Ud over de gevinster, et frit indre marked skaber, vil fælles EU-regler gennem den kommende vejpakke fra EU-Kommissionen sikre et solidt grundlag for fælles og fair regler i transportbranchen. Hvis vi fortsat skal kunne bidrage til den danske vækst, så kræver det, at vi har et velfungerende indre marked, siger Carina Christensen, der understreger, at ITD fastholder sit ønske om styrket kontrolmuligheder i sektoren, men at det skal ske ud fra et fælleseuropæisk udgangspunkt.

578.000 danske arbejdspladser var i 2014 direkte knyttet til eksporten af varer og servicer til andre lande i EU’s indre marked. Det svarer til knap 21 procent af den samlede beskæftigelse i Danmark. ITD’s medlemsvirksomheder beskæftiger sammenlagt cirka 20.000 ansatte.

 

Læs hele rapporten her

http://em.dk/nyheder/2017/02-25-indre-marked

SENESTE ITD NYT
fredag 10. april 2026

Sidste mulighed for at søge erstatning i kartelsag

Har du købt, leaset eller finansieret lastbiler i perioden 1997-2014, kan der fortsat være mulighed for at rejse krav om erstatning i den såkaldte lastbilkartelsag. Du skal dog være opmærksom på, at forældelsesfristen kan påvirke din mulighed for at søge erstatning.

Sidste mulighed for at søge erstatning i kartelsag >
torsdag 09. april 2026

Kørselsrestriktioner i Rumænien og vejlukning i Belgien

Du skal være opmærksom på midlertidige kørselsrestriktioner de kommende dage i Rumænien i forbindelse med den ortodokse påske samt en længerevarende motorvejslukning i Belgien fra i morgen, den 10. april 2026.

Kørselsrestriktioner i Rumænien og vejlukning i Belgien >
onsdag 01. april 2026

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos

Med blot få dages varsel har Østrig indført kørselsforbud i påsken. Det skaber uforudsigelige vilkår for vognmændene og forsinker transporter på tværs af Europa, advarer International Transport Danmark (ITD).

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos >