tirsdag 17. oktober 2017 10:31

Nye regler om medbragt ansættelsesaftale ved transporter i Tjekkiet

De tjekkiske myndigheder har indført krav om, at der ved transporter i Tjekkiet skal medbringes dokumentation for ansættelsesforholdet i køretøjet. Dokumentet skal være oversat til tjekkisk, andre sprog accepteres ikke. ITD opfordrer transport- og logistikvirksomheder til at være opmærksomme på kravet, da myndighederne kan udstede store bøder.

De nye krav fra de tjekkiske myndigheder betyder, at udenlandske transportører skal medbringe dokumentation for ansættelsesforholdet i køretøjet. Reglerne er allerede trådt i kraft, og det er derfor vigtigt at være opmærksom på, at dokumentationen skal være oversat til tjekkisk. Reglerne gælder også for internationale transporter.

- ITD opfordrer transport- og logistikvirksomheder til at være opmærksom på de nye krav i Tjekkiet. Det er vigtigt at bemærke, at dokumentation på andre sprog end tjekkisk ikke accepteres. Ansættelsesforholdet skal kunne dokumenteres eksempelvis ved en ansættelsesaftale, som er oversat til tjekkisk, eller en skriftlig bekræftelse på arbejdsforholdet. ITD er i den forbindelse ved at undersøge, om der er specifikke krav til, hvad der skal fremgå af en sådan bekræftelse, siger Maria Feldberg, jurist i ITD.

Hvis transportøren ikke har medbragt dokumentation i køretøjet, kan myndighederne udstede en bøde på op til 500.000 tjekkiske koruna svarende til 145.000 danske kroner. Da reglerne er trådt i kraft, er myndighederne allerede i gang med at kontrollere, om dokumentation medbringes. Ifølge ITD’s informationer er der dog endnu ikke givet bøder.

De nye regler i Tjekkiet kommer efter, at en række andre lande har indført krav om mindsteløn og dokumentation. ITD følger sagen tæt og melder ud, når der er nye informationer.

Yderligere information kan findes her.

 

 

 

(Foto: Colourbox.dk) 

SENESTE ITD NYT
onsdag 27. august 2025

Væk med bøvl og bureaukrati

I det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden” sætter værterne og ITD’s politiske chef, Jeppe Frank Christensen, fokus på den politiske kamp mod meningsløse regler og bureaukrati.

Væk med bøvl og bureaukrati >
tirsdag 26. august 2025

Ses vi til Transport Expo?

Den 6. og 7. september kan du møde os til Transport Expo, hvor vores fagfolk står klar med en kop kaffe og en god snak om hverdagen som vognmand.

Ses vi til Transport Expo? >
tirsdag 26. august 2025

Ny inspiration til chaufførhåndbogen

Chaufførhåndbogen hjælper dig med at sætte retning i din forretning – og nu kan du hente vores opdaterede skabelon, der indeholder inspiration og vejledning.

Ny inspiration til chaufførhåndbogen >