torsdag 30. marts 2017 14:11

Nyt lovforslag sænker afgifter ved generationsskifte

Det glæder brancheorganisationen ITD, at et nyt lovforslag vil nedsætte bo- og gaveafgiften ved generationsskifte i familieejede virksomheder. For mange transport- og logistikvirksomheder er familieejede, og de nye regler giver mere gunstige muligheder for et smidigt generationsskifte.
     

Mange transport- og logistikvirksomheder er familieejede og står over for et kommende generationsskifte. I det lys vækker det glæde hos brancheorganisationen ITD, at der nu er fremsat et lovforslag i Folketinget, som vil nedsætte bo- og gaveafgiften ved generationsskifte og dermed styrke likviditeten i virksomhederne.

 

Forslaget skal ses i lyset af, at halvdelen af ejerne i mindre danske virksomheder ikke har en exitstrategi for deres virksomhed, selv om næsten 40 procent af dem forventer et ejerskifte inden for de næste 10 år. Samtidig er antallet af ejerskifter faldet de seneste år. Beregninger viser, at alene de 20.000 familieejede virksomheder i Danmark risikerer at tabe 1.000.000.000 kroner på ejerskifter, hvis de ikke planlægger ejerskiftet omhyggeligt.

 

- Lovforslaget er godt nyt for de mange familieejede virksomheder, der nu hjælpes bedre igennem et generationsskifte. Det er afgørende, at vi generelt får bedre vilkår for ejerskifter i danske virksomheder – og dette lovforslag er et væsentligt skridt i den rigtige retning. Mange transport- og logistikvirksomheder vil kunne få stor glæde af de nye muligheder for en forbedret likviditet, siger administrerende direktør Carina Christensen.

 

Forslaget indebærer, at bo- og gaveafgiften nedsættes gradvist fra 15 % til 5 % i 2020 ved overdragelse af en erhvervsvirksomhed (personligt ejede virksomheder samt selskaber) til et barn.

 

- Lovforslaget sikrer en markant forbedring af vilkårene ved generationsskifte. Det vil reducere det ofte betydelige likviditetstab, som betalingen af bo- og gaveafgiften medfører i forbindelse med et generationsskifte og sikre markant bedre vækst- og investeringsforhold for familieejede virksomheder, der står over for et generationsskifte i de kommende år, mener Carina Christensen.

 

Bliver lovforslaget vedtaget, vil det have virkning med tilbagevirkende kraft fra den 1. januar 2016, mens de øvrige dele i lovforslaget træder i kraft fra den 1. juli 2017.

 

- Det er positivt, at regeringen tager dette tiltag. Frem mod 2025 er det regeringens ambition at tage det sidste skridt, så der ved overdragelse af en virksomhed til næste generation slet ikke skal betales bo- og gaveafgift. Det vil give de danske familieejede virksomheder samme gode rammevilkår som i eksempelvis Sverige, hvor der ikke skal betales bo- og gaveafgift, siger Carina Christensen.

 

Fakta:

Bo- og gaveafgiften nedsættes gradvist på følgende måde: Fra 15 % til 13 % i 2016 og 2017, 7 % i 2018, 6 % i 2019 og 5 % i 2020. 

Følgende betingelser skal være opfyldt for at kunne bruge de nye regler, når de er vedtaget af Folketinget: Overdrageren skal have ejet virksomheden i mindst 1 år forud for overdragelsen, erhververen skal opretholde ejerskabet af virksomheden i 3 år efter overdragelsen, og overdrageren eller dennes nærtstående f.eks. børn har forud for overdragelsen deltaget aktivt i virksomheden.

Lovforslaget udmønter aftalen om nedsættelse af bo- og gaveafgiften ved generationsskifte indgået af V-regeringen med Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti som led i aftalen om finansloven for 2016.

Af aftalen fremgår, at aftaleparterne er enige om, at familieejede virksomheder skal sikres gode rammevilkår i forhold til overdragelse til næste generation.

Der afsættes derfor 200 mio. kr. i 2016 og 2017 til nedsættelse af bo- og gaveafgiften ved overdragelse af en erhvervsvirksomhed. I 2018 afsættes der 800 mio. kr., i 2019 er tallet 900 mio. kr., og i 2020 og frem afsættes der én mia. kr.

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
fredag 24. oktober 2025

ITD-direktør i stort interview om branchens fremtid

Stigende administrative byrder rammer især de mindre vognmænd, og det kan få konsekvenser for branchens fremtid. Det siger International Transport Danmarks direktør, Stefan K. Schou, i et interview med Lastbil Magasinet.

ITD-direktør i stort interview om branchens fremtid >
torsdag 23. oktober 2025

EU bremser ESG-forenkling: Usikkerheden fortsætter for vognmænd

Et lille flertal i Europa-Parlamentet har nedstemt omnibus 1, som skulle have lettet de kommende ESG- og due diligence-krav for små og mellemstore virksomheder. Det efterlader danske vognmænd med uafklarede og komplekse rapporteringskrav.

EU bremser ESG-forenkling: Usikkerheden fortsætter for vognmænd >
torsdag 23. oktober 2025

Telepass SAT-enheder kan ikke længere bruges i Schweiz fra december 2025

Schweiz udfaser 2G-netværket, og det betyder, at du skal udskifte din Telepass SAT-enhed, hvis du kører i Schweiz.

Telepass SAT-enheder kan ikke længere bruges i Schweiz fra december 2025 >