tirsdag 19. september 2017 14:18

Polen kræver flere produkter indberettet i toldsystem

Fra den 22. september 2017 skal flere vegetabilske olier samt visse typer fedt og olier af animalsk oprindelse indberettes til det polske toldsystem SENT.

Polen sætter nu endnu flere produkter på listen over ”sensitive produkter”, som fra den 22. september 2017 skal indberettes til det polske toldsystem SENT. Vegetabilske olier samt visse typer fedt og olier af animalsk oprindelse kommer nu på listen og risikerer samtidig at skulle eskorteres af en polsk følgebil, hvis de polske myndigheder ved grænsen vurderer, der er en risiko ved transporten.

 

De polske told- og skattemyndigheder stiller krav om, at transport af "sensitivt" gods til og fra samt gennem Polen skal indberettes i et elektronisk register. Det betyder, at transportørerne skal udfylde oplysninger om hver enkelt transport samt holde registreringerne opdateret. Hvis det ikke sker, så falder den polske bødehammer.

 

Polen har udvidet listen over ”sensitive produkter”, så den nu også omfatter forskellige vegetabilske olier under CN-numrene 1507-1517.

 

Krav om følgebil

ITD har tidligere meldt ud, at de polske myndigheder kan stille krav om følgebil ved transport af både punktafgiftspligtige og ikke-punktafgiftspligtige varer, hvis disse vurderes at kunne bruges som brændsel eller brændstof. Dette krav gælder ifølge de polske myndigheder også, når olien er beregnet til fødevareindustrien, men hvorvidt transporten pålægges at ledsages af en følgebil vil være en vurdering fra myndighederne for den specifikke transport.

 

ITD er i kontakt med IRU, den internationale vognmandsorganisation, som er dialog med EU-Kommissionen om de nye polske procedurer. ITD har gjort opmærksom på, at reglerne medfører en øget administrativ byrde for transportvirksomhederne, og at virksomhederne ikke på forhånd kan vide, hvilke transporter der pålægges et krav om følgebil.

 

Læs mere om de polske regler her:

 

http://www.itd.dk/nyheder/itd-medlemsinfo/2017/polen-kraever-anmeldelse-af-sensitive-produkter/

 

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
tirsdag 01. september 2026

FDE Fonden åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen

FDE Fonden er igen klar til at støtte initiativer, der kan bidrage til udviklingen af den danske vejgodstransport. Frem til den 30. september 2026 kan virksomheder, uddannelsesinstitutioner og andre relevante aktører søge støtte til projekter inden for blandt andet uddannelse, rekruttering og trafiksikkerhed. Fonden håber igen at modtage ansøgninger om støtte til etablering af offentligt tilgængelige snebroer.

FDE Fonden åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen >
mandag 31. august 2026

ITD sender støtteerklæring til landbruget

International Transport Danmark (ITD) sender støtteerklæring til landbruget i forbindelse med landbrugets stormøde på Fyn og kalder behandlingen af erhvervet for ”dybt bekymrende”.

ITD sender støtteerklæring til landbruget >
mandag 31. august 2026

Deltag i et virksomhedsforløb: Styrk sikkerheden for dine chauffører

Hvis du gerne vil blive klogere på, hvordan du kan arbejde med at styrke sikkerheden og forebygge ulykker, har du nu igen mulighed for at deltage i et målrettet virksomhedsforløb. Arbejdstilsynet har åbnet for tilmelding til to nye forløb i Kolding og Slagelse.

Deltag i et virksomhedsforløb: Styrk sikkerheden for dine chauffører >