mandag 08. maj 2017 13:50

Tema: Kommissionens kommende vejpakke – ambitioner og forventninger

Europa-Kommissionen lægger i disse dage sidste hånd på vejpakken. Pakken forventes at blive offentliggjort den 31. maj 2017 og vil få afgørende betydning for danske transportvirksomheders aktiviteter.

De kommende initiativer i vejpakken forventes at adressere de mest presserende spørgsmål og udfordringer i den europæiske vejtransportsektor netop nu og kan grundlæggende inddeles i tre søjler – markedssøjlen, afgiftssøjlen og den sociale søjle. Kommissionen har udmeldt, at man med revisionerne vil præcisere gældende regler særligt med henblik på at gøre kontrol og håndhævelse nemmere i praksis.

 

Et velfungerende indre marked er afgørende for transportbranchen

Det forventes, at Kommissionen i høj grad vil beskæftige sig med problemstillinger, som vedrører adgangen til erhvervet og markedet. Særligt presserende udfordringer er spørgsmålet om cabotage og datterselskaber i udlandet.

 

EU-debatten om ulovlige selskabskonstruktioner i Europa har presset Kommissionen til at revidere EU-lovgivningen om etablering af forretningssted. Revisionen vil sigte på at forbedre grænseoverskridende samarbejde mellem medlemslande, ligesom revisionen skal sikre bedre håndhævelse af de relevante bestemmelser, blandt andet ved at stille en række konkrete krav til en virksomhedsetablering. 

 

Også i spørgsmålet om cabotage er der behov for mere præcise regler. EU’s cabotageregler og særligt fortolkningen heraf har givet anledning til stadig flere debatter i EU-medlemslandene. Dette har fået Kommissionen til at arbejde med en ny definition af cabotage. ITD støtter op om dette arbejde.

 

Den sociale dagsorden

Transportsektoren har i den seneste tid været ramt af nationale særregler, hvor fem lande har indført mindsteløn med forskellige dokumentationskrav for at overholde mindstelønnen. Reglerne forpligter transport- og logistikvirksomheder til at betale deres chauffører i overensstemmelse med de nationale regler om mindsteløn, når chaufførerne kører cabotage og international transport i værtslandet. De forskellige dokumentationskrav har ledt til store administrative byrder for såvel virksomheder, chauffører og myndigheder. Der et behov for, at EU-medlemslandene fortolker reglerne om arbejdskraftens frie bevægelighed ens og finder særlige løsninger for transportbranchen. ITD forventer derfor, at Kommissionen tager fat i problemet med den voldsomme administrative byrde, som strider mod principperne i det indre marked og hæmmer den europæiske vækst.

 

Vejen videre

Den 31. maj 2017 forventes de præcise initiativer at blive fremlagt, hvorefter Rådet og Europa-Parlamentet skal forhandle initiativerne på plads. ITD vil i alle faser af forhandlingerne proaktivt arbejde for at fremme medlemmernes interesser.

 

 

 

 

 

(Foto: Colourbox.com)

SENESTE ITD NYT
fredag 24. oktober 2025

ITD-direktør i stort interview om branchens fremtid

Stigende administrative byrder rammer især de mindre vognmænd, og det kan få konsekvenser for branchens fremtid. Det siger International Transport Danmarks direktør, Stefan K. Schou, i et interview med Lastbil Magasinet.

ITD-direktør i stort interview om branchens fremtid >
torsdag 23. oktober 2025

EU bremser ESG-forenkling: Usikkerheden fortsætter for vognmænd

Et lille flertal i Europa-Parlamentet har nedstemt omnibus 1, som skulle have lettet de kommende ESG- og due diligence-krav for små og mellemstore virksomheder. Det efterlader danske vognmænd med uafklarede og komplekse rapporteringskrav.

EU bremser ESG-forenkling: Usikkerheden fortsætter for vognmænd >
torsdag 23. oktober 2025

Telepass SAT-enheder kan ikke længere bruges i Schweiz fra december 2025

Schweiz udfaser 2G-netværket, og det betyder, at du skal udskifte din Telepass SAT-enhed, hvis du kører i Schweiz.

Telepass SAT-enheder kan ikke længere bruges i Schweiz fra december 2025 >