tirsdag 16. januar 2018 17:21

ITD mødes fredag med EU-Kommissionen om PostNord-klage

ITD mødes fredag den 19. januar 2018 med EU-Kommissionen i Bruxelles til en uddybning af punkterne i ITD’s klage over ulovlig statsstøtte til PostNord, som transportorganisationen indgav i november.

Den 27. november 2017 indsendte ITD en officiel klage til EU-Kommissionen angående ulovlig støtte til Post Nord Danmark. EU-Kommissionen er nu i fuld gang med at undersøge klagen, og i den anledning mødes ITD sammen med sit advokatfirma Gibson, Dunn & Crutcher LLP med EU-Kommissionen i Bruxelles fredag den 19. januar 2018. Her vil de uddybe klagens hovedpunkter og de forhold, som ITD finder ulovlige og konkurrenceforvridende.

 

- Vi får på mødet mulighed for at uddybe vores forskellige klagepunkter og underbygge vores stærke bekymring over den unfair konkurrence som vores medlemmer i det danske transporterhverv oplever fra et statsstøttet PostNord, hvor private transport- og logistikvirksomheder bliver udkonkurreret af en offentligt støttet aktør. En situation, som kun vil blive forstærket, hvis den danske og svenske stat får ok fra EU-Kommissionen til at gå videre med den nye planlagte statsstøtte, siger administrerende direktør i ITD, Carina Christensen.

 

ITD har rejst i alt 6 klagepunkter vedrørende ulovlig statsstøtte til PostNord:

• Overkompensation til støtte til afskedigelse af tjenestemænd
• Overkompensation (i form af kapitaltilskud) til den befordringspligtige del og til at dække PostNords løbende underskud

 

Tidligere statsstøtte til Post Danmark i form af:

• En statsgaranti til omkostninger for afskedigelse af tjenestemænd
• Et kapitaltilskud fra PostNord til Post Danmark i februar 2017
• Tidligere momsfritagelse af Post Danmark
• Krydssubsidiering i Post Danmark

 

Post Nord Danmark er efter ITD’s opfattelse en virksomhed, som har klaret sig i lang tid alene på grund af forskellige statsmidler som for eksempel statsgarantier og momsfritagelser. ITD mener, at den planlagte støtte går ud over, hvad der er nødvendigt både med hensyn til afskedigelse af tjenestemænd og befordringspligten, og støtter derfor den løbende drift i Post Nord Danmark. Den type støtte forvrider konkurrencen og er forbudt.

 

- Vi vil følge vores klage helt til dørs. Vi har god grund til at klage, og vi har brug for flest mulige konkrete input og eksempler i vores sag mod PostNord. Alle medlemmer, som måtte have yderligere input til sagen, er meget velkomne til at henvende sig til os, siger Carina Christensen. 

 

På mødet med EU-Kommissionen deltager også ITD’s medlemsvirksomhed, Danske Fragtmænd, repræsenteret ved CEO Jørn Skov.

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
mandag 12. maj 2025

Vejafgift: Nye regler skal bremse udenlandsk snyd

Udenlandske køretøjer, der er registreret med ubetalte vejafgiftsbøder, skal kunne tilbageholdes ved Storebælt, indtil chaufføren kan fremvise dokumentation for betaling. Sådan lyder nye regler, som transportministeren netop har sendt i høring.

Vejafgift: Nye regler skal bremse udenlandsk snyd >
mandag 12. maj 2025

Fristen for energisyn nærmer sig

Tanker du i gennemsnit mere end 281.000 liter diesel om året, og tanker du din diesel i Danmark? Så er du omfattet af det lovpligtige energi- og klimasyn. Energisynet skal være gennemført senest den 1. august 2025 og klimasynet senest den 1. august 2026.

Fristen for energisyn nærmer sig >
fredag 09. maj 2025

Vejafgift: Derfor skal du ikke betale afviste indsigelser

ITD ser mange vognmænd, som vælger at betale deres afviste indsigelser – ofte under pres fra rykkerbreve og trusler om politiindblanding. Men det bør de ikke gøre, lyder den klare opfordring fra ITD.

Vejafgift: Derfor skal du ikke betale afviste indsigelser >